Vyberáte detskú postieľku? Na prvý pohľad je jej nákup jednoduchý. Prídete do obchodu alebo navštívite e-shop a vezmete si takú, ktorá sa vám bude páčiť. Tu však spozornite. Okrem rôznych rozmerov musia detské postieľky spĺňať aj bezpečnostné predpisy a normy. A nie všetci výrobcovia ich dodržiavajú. Viete, čo je pri výbere dôležité?
Na čo sa pri výbere obzerať – bezpečnostné rady
Ako nájsť také detské postieľky, ktoré sú pre dieťa bezpečné? Pozrite sa na základné tipy, ktoré vás v obchode navedú na ten správny kus.
- Postieľka pre bábätko musí byť označená normou EN 716-1: 2013. Výrobca tým dáva najavo, že rešpektuje predpísané pravidlá vydané Európskou úniou ohľadom polohovania, vhodnosti materiálu, použitých farieb (lakov), veľkosti otvorov, nosnosti a mohutnosti.
- Lak alebo farba na postieľke musia byť vhodné pre deti do troch rokov. Postieľky, ktoré toto označenie nemajú v popise, nikdy nekupujte. Dieťa bude bočnice hrýzť a lízať, preto musí byť detská postieľka natretá lakom určeným výlučne pre deti.
- Pri montovaní postieľky musia byť predvŕtané otvory a musí byť priložený návod, ako postieľku postaviť. K montáži budete potrebovať iba základné náradie (skrutkovač, kľúč), ostatné veci musia byť súčasťou postieľky.
- Vzdialenosť medzi tyčkami postieľky musí byť od 45 mm do 65 mm. Na jednu stranu medzi tyčkami nesmie dieťa uviaznuť a na strane druhej nimi nesmie ani preliezť.
- Voľte posteľ s pevným roštom (rozostupy medzi priečkami sú maximálne 60 mm) alebo s plným dnom s perforáciou (diery musí mať maximálny priemer 85 mm).
- Z materiálu vyberajte opracované drevené postieľky, prípadnev kovové. Drevo (borovicové a bukové) je najvhodnejšou voľbou.
- Detská posteľ a ani postieľka nesmie mať ostré hrany alebo rohy.
- Postieľka má štyri pevné nohy, prípadne dve pevné nohy a dve nohy s kolieskami. Ak má štyri nohy s kolieskami, musia byť aspoň 2 z nich zabezpečiteľné proti pohybu.