Detské postieľky musia spĺňať tieto bezpečnostné normy

0
1519

Vyberáte detskú postieľku? Na prvý pohľad je jej nákup jednoduchý. Prídete do obchodu alebo navštívite e-shop a vezmete si takú, ktorá sa vám bude páčiť. Tu však spozornite. Okrem rôznych rozmerov musia detské postieľky spĺňať aj bezpečnostné predpisy a normy. A nie všetci výrobcovia ich dodržiavajú. Viete, čo je pri výbere dôležité?

Na čo sa pri výbere obzerať – bezpečnostné rady

Ako nájsť také detské postieľky, ktoré sú pre dieťa bezpečné? Pozrite sa na základné tipy, ktoré vás v obchode navedú na ten správny kus.

  1. Postieľka pre bábätko musí byť označená normou EN 716-1: 2013. Výrobca tým dáva najavo, že rešpektuje predpísané pravidlá vydané Európskou úniou ohľadom polohovania, vhodnosti materiálu, použitých farieb (lakov), veľkosti otvorov, nosnosti a mohutnosti.
  2. Lak alebo farba na postieľke musia byť vhodné pre deti do troch rokov. Postieľky, ktoré toto označenie nemajú v popise, nikdy nekupujte. Dieťa bude bočnice hrýzť a lízať, preto musí byť detská postieľka natretá lakom určeným výlučne pre deti.
  3. Pri montovaní postieľky musia byť predvŕtané otvory a musí byť priložený návod, ako postieľku postaviť. K montáži budete potrebovať iba základné náradie (skrutkovač, kľúč), ostatné veci musia byť súčasťou postieľky.
  4. Vzdialenosť medzi tyčkami postieľky musí byť od 45 mm do 65 mm. Na jednu stranu medzi tyčkami nesmie dieťa uviaznuť a na strane druhej nimi nesmie ani preliezť.
  5. Voľte posteľ s pevným roštom (rozostupy medzi priečkami sú maximálne 60 mm) alebo s plným dnom s perforáciou (diery musí mať maximálny priemer 85 mm).
  6. Z materiálu vyberajte opracované drevené postieľky, prípadnev kovové. Drevo (borovicové a bukové) je najvhodnejšou voľbou.
  7. Detská posteľ a ani postieľka nesmie mať ostré hrany alebo rohy.
  8. Postieľka má štyri pevné nohy, prípadne dve pevné nohy a dve nohy s kolieskami. Ak má štyri nohy s kolieskami, musia byť aspoň 2 z nich zabezpečiteľné proti pohybu.