Najväčšia zábava na štvorkolke? Bahnenie!

0
656
Najväčšia zábava na štvorkolke? Bahnenie!
Najväčšia zábava na štvorkolke? Bahnenie!

Nikto nepochybuje o tom, že jazda na štvorkolke je super zábava. Pozor na to, že maximálnu zábavu so štvorkolkou si môžete užiť jedine v teréne. Horský, lesný a poľný terén a štvorkolka k sebe patria. K štvorkolke patrí ešte jedna špecifická činnosť – bahnenie. Prejazd bahnom preverí spojenie vás a vašej štvorkolky, jej silu a vaše odhodlanie.

Štvorkolky na bahnenie

Na bahnenie nie sú určené všetky štvorkolky. Napríklad nákladné štvorkolky can am a iných značiek by ste z bahna len tak ľahko nedostali. S nákladnou štvorkolkou síce prejdete rozbahnené pole, podarí sa vám prejsť cez skaly či popadané vetvy, ale do bahna ju radšej neponorte. Na bahnenie sú určené športové štvorkolky a túto činnosť zvládne aj menšia pracovná ATV. K bahneniu budete potrebovať výbavu vy a tiež váš stroj.

Výbava pre jazdca

Pri bahnení sa pripravte na to, že prídete domov kompletne špinaví. Základom pri každej jazde na športovej štvorkolke je ochranná prilba. V prípade bahnenia si vyberte takú, ktorá má zabudovaný štít. Možnosťou je ochrana očí okuliarmi, ale ústa zostanú nechránené, a preto je prilba so štítom lepším variantom. Chrániť musíte aj menšie časti tela – ruky rukavicami a nohy odolnými jazdeckými topánkami. Do bahnistého terénu sú ideálne textilné kombinézy s membránou. Textilné kombinézy je možné prať v práčke alebo čistiť väčšie kusy bahna kefou. Membrána všitá v textílií zabráni prieniku vlhkého bahna k pokožke. Na šmykľavom bahne dochádza k často k vypadnutiu zo stroja, a preto odporúčame nasadiť aj chrániče na lakte a kolená.

Výbava pre štvorkolku

Bahno sa dokáže dostať aj do najmenších štrbín štvorkolky. Následné čistenie je prácne, ale nevyhnete sa mu. Aby bola štvorkolka čo najviac chránená zo spodnej časti, doinštalujte na podvozok kryt. Kryty sa predávajú v rôznej veľkosti, takže nájdete vhodný pre váš model štvorkolky. Na výber máte kryt plastový alebo odolnejší hliníkový. Motor a jemné časti ochráňte chemickými prostriedkami, napríklad mazivom WD-40. Investujte aj do pneumatík s vyššou trakciou.

Prieskum terénu

Terén, v ktorom budete bahniť, musíte dobre pred jazdou spoznať. Lepšie je sa zdržovať na pevnejšom podloží. Po ruke majte vždy navijak a lano pre prípad zapadnutia. Nebahnite nikdy sami, ale len v skupine jazdcov. Bahnenie je určené pre jazdcov, ktorí majú prax. Počas jazdy cez bahno je nutné štvorkolku neustále vyvažovať prenášaním váhy vlastného tela. Pre splynutie jazdca a stroja je základom výber štvorkolky. Na tomto linku https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html sa vám podarí zostaviť štvorkolku určenú presne pre vás.