9 najčastejších omylov pri cestovaní

0
1442
  1. Nevidíme to najzaujímavejšie

Napriek ich popularite mnohí turisti nemajú záujem vidieť Big Ben či Times Square na Silvestra. Nerobte nič nasilu. Ak nemáte chuť vidieť všetko, čo odporúča turistický sprievodca, tak si program dovolenky prispôsobte podľa vlastných predstáv. Je to predsa váš  výlet.

  1. Stratíme sa

Je lákavé naplánovať si každučký deň dovolenky. Nechcete nič vynechať, nedajbože premrhať celý deň. Ale aspoň na pár hodín skúste odložiť mapu, vypnúť sprievodcovské aplikácie a sledujte čo sa stane. Tie najlepšie zážitky sú neplánované.

  1. Vyzeráme ako typický turista

Nejde o to, že máte mať miesto kabelky ľadvinku alebo nahlas hovoriť rodným jazykom. Prestaňte sa tváriť odmerane, pokojne si nafoťte Pisu či Eiffelovku zo všetkých uhlov, zapózujte pred nimi a nechajte na sebe poznať, že ste turista a náramne si to užívate.

  1. Rozprávame sa s cudzími

Prihovorte sa čašníkovi, ktorý vám priniesol kávu, podeľte sa o lavičku a pokecajte si v parku. Položte sprievodcovi osobnú otázku. Prijmite pozvánku na čaj od majiteľa kaviarne. Usmejte sa na neznámeho a všimnite si jeho reakcie. Nové miesta sú o spoznávaní nových ľudí – spoznajte teda niektorých bližšie.

  1. Neodložíme fotoaparát

Odložte fotoaparát či mobil a robte niečo nové bez toho, aby ste museli robiť podrobnú fotodokumentáciu. Miesto vešania nových fotiek na sociálne siete každých 5 minút všetku techniku odložte, zhlboka sa nadýchnite a spokojne si užívajte nový zážitok či miesto, kde sa práve nachádzate.

  1. Prespíme celý deň

Bavíme sa do rána a potom dospávame počas dňa. Prešvihnime nezabudnuteľné výhľady a ostaňme v posteli, jedinou podmienkou je, aby predošlá noc stála za to!

  1. Prekonávame sa

Máte strach z výšok? Skúste horolezectvo. Neviete variť? Navštívte tamojšiu školu varenia. Celý život sa učíme prekonávať samých seba. Aj počas cestovania skúšame nové veci, pri ktorých sa možno cítime hlúpo, ale bola by škoda nedopriať si ten pocit víťazstva.

  1. Zabúdame na rodinu a blízkych

Mnohí venujú hľadaniu vhodného darčeka z cesty pre svojich blízkych veľa času – niečo pre rodičov, starých rodičov, súrodencov, kolegov… Často je to veľmi vyčerpávajúce a aj tak najčastejšie dostanú tuctové štamperlíky alebo lacné sklené „snehové gule“. Jednoduchšie riešenie je miesto stánku so suvenírmi navštíviť miestny obchodík a kúpiť chutné domáce sladkosti. Dáte im tak najavo, že ste na nich na dovolenke mysleli a nezaplníte im police nepraktickými kvázi suvenírmi.

  1. Kúpime si zbytočnosť

Miesto suvenírov si doprajme niečo hodnotnejšie. Slovo suvenír pochádza z francúzštiny a znamená „pamiatka“. Ak vás uchvátilo nejaké ručne vyrobené dielo alebo zvláštna vianočná ozdoba, kúpte si to. Aj keď väčšina z týchto vecí nemá svoje praktické využitie, vezmite si ich a založte si zbierku unikátnych suvenírov, ktoré vám pripomenú sladké chvíle dovolenky.