Návod ako cestovať sama – bezpečne a bez obáv

0
1892

Ak žena cestuje sama, mala by dodržiavať zopár pravidiel. Mala by byť zodpovedná, to ale neznamená, že by sa mala všetkého strániť a radšej sedieť doma. Cestovanie osamote znamená slobodu, stretávanie ľudí, ktorých by ste inak asi nestretli a robiť to, čo chcete.

SPOZNAJTE CIEĽ VAŠEJ CESTY

Je dôležité oboznámiť sa s mestom ešte predtým ako doň vyrazíte. Vytlačte si mapy a adresy, aby ste ich mali so sebou. Moderné technológie môžu ľahko zlyhať práve vtedy keď to najmenej potrebujete a preto je dobre sa nespoliehať iba na ne. Ak nepoznáte dobre jazyk, majte so sebou aspoň malý slovník fráz. Zistite si aspoň základné informácie o meste či štvrti, v ktorej sa budete pohybovať. O presnom cieli cesty informujte aj niekoho doma, komu sa budete v pravidelných intervaloch ozývať, či je všetko tak, ako má byť (najmä ak cestujete do cudziny).

NIKDY NEMAJTE VŠETKY PENIAZE A DOKLADY NA JEDNOM MIESTE

Ak vám ukradnú peňaženku so všetkými peniazmi, ktoré máte, budete to mať veľmi ťažké. Preto noste núdzovú hotovosť riadne uschovanú napríklad v spodnej bielizni či v ponožkách. To isté platí aj o dokladoch. Ak prídete o doklady, bude to ešte horšie. Najlepší spôsob je zanechať ich fotokópie rodine doma. Ak cestujete s viacerými taškami, v každej z nich majte jednu či dve fotokópie.

DOCESTUJTE CEZ DEŇ

Príchod do neznámeho mesta je takmer vždy náročný, o to náročnejší ak pricestujete sama. Príchod v noci môže byť ešte horší.

NEDÔVERUJTE KAŽDÉMU KOHO STRETNETE

Neznamená to, že sa nemôžete nikomu prihovoriť, ale nie všetci sú dobráci, aj keď tak vyzerajú. Strážte samú seba, svoje cennosti a nikdy, naozaj nikdy sa neopite s ľuďmi, ktorých ste práve stretli. Alkohol je síce uvoľňujúci a vzťahy sa nad pohárikom nadväzujú oveľa jednoduchšie, ale väčšinou sa s ním preháňať nevypláca.

NIKDY NEPITE PRÍLIŠ VEĽA ALKOHOLU A STRÁŽTE SI ČO PIJETE

Toto pravidlo hovorí samé za seba. Ak nemáte poňatia čo robíte, nikto iný vás nebude strážiť. Horšie je, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí hľadajú zraniteľnú korisť – akou je napríklad žena. Pohár vína pri dobrom jedle iste nikomu neuškodí, ale viac neriskujte. Nápoje, ktoré budete piť (bez ohľadu na to či sú s alkoholom alebo bez, v pohári, otvorenej plechovke či fľaši) nespúšťajte z očí, obzvlášť v krajine, ktorej jazyk príliš neovládate. V bare si všímajte aj barmana, mnohé už na to doplatili. Neprijímajte nápoje od ľudí, ktorým nedôverujete. Dobrým zvykom je nosiť si vlastné balené nápoje. Opatrnosti nikdy nie je dosť.

CESTOVNÉ POISTENIE

Cestovné poistenie pred odchodom je nevyhnutné pre každého turistu. Ak si ho nemôžete dovoliť, radšej ani necestujte. Môžete byť tá najzdravšia osoba pod slnkom, ale nikdy neviete čo sa môže stať. Ak beriete nejaké lieky, majte so sebou dostatočné množstvo aj pre prípad, že by sa výlet z nejakej príčiny predĺžil.