Ako naplno využiť čas s deťmi?

0
1460

Aj vy prepadáte pocitom paniky s každými prichádzajúcimi prázdninami? Väčšina rodičov dôverne vie, že zabaviť deti bez toho aby sme ich na pol dňa posadili pred televízor či počítač sa môže javiť ako nesplniteľná úloha. V nasledujúcom článku vám prinášame užitočné rady a tipy na aktivity, ktoré zabavia vaše deti za akýchkoľvek podmienok.

7 dôvodov prečo by deti nemali tráviť väčšinu času s tabletom v ruke

Doba 21. storočia je plná elektronických zariadení a prístup ku nim majú stále mladšie a mladšie ročníky.
Podľa výskumu americkej nadácie Kaiser, deti a mládež využívajú moderné technológie až päť krát častejšie ako je odporúčané. Tu je zoznam negatívnych dôsledkov, ktoré nadmerné využívanie tabletov, počítačov či iných zariadení, môže spôsobiť.
1. Narušenie vzťahu dieťa – rodič
Vo veku od 0 do 2 rokov sa detský mozog strojnásobuje. Hlas a dotyk rodiča napomáha ku vybudovaniu silného puta a učí ako sa emocionálne spájať s ostatnými.
2. Vybudovanie závislosti
3. Problémy so spánkom
4. Zníženie schopnosti sústrediť sa na učenie
5. Eliminácia pocitu zodpovednosti za svoje činy a vyjadrenia
Je jednoduchšie adresovať zraňujúce slová v prípade absencie osobného kontaktu.
6. Nadmerné používanie elektronických zariadení môže viesť ku obezite.
V prípade že dieťa strávi pred obrazovou väčšiu časť dňa, chýba mu pohyb potrebný na zdravý vývin.
7. Zvýšenie agresivity

Interiérové aktivity

V prípade že počasie nepraje vonkajším aktivitám, môžete zvoliť jednu z nasledujúcich hier a zabaviť tak celú rodinu.
Mačka vo vreci
Do vreca alebo tašky poukladajte rôzne predmety – pozor na to, aby neboli ostré alebo inak nebezpečné. Hráč ma zaviazané oči a hmatom musí zistiť aký predmet vytiahol z vreca.
Kreslené slová
Pripravte si nastrihaný papier na menšie štvorce. Na každú takúto „kartu“ napíšte nejaké podstatné meno (úroveň náročnosti treba prispôsobiť veku hráčov) a počet bodov, ktoré hráč získa po jeho uhádnutí. Úlohou každého hráča bude nakresliť to, čo je na kartičke napísané.
Aktivity do auta
Rozprávkar
Úlohou každého hráča je rozpovedať príbeh či rozprávku bez použitia vopred dohodnutého písmena. Ak sa hráč pomýli a zakázané písmeno použije, vypadáva. Takisto hráč vypadáva ak sa zastaví na 5 sekúnd a viac.
Záchranný čln
Hráčov rozdeľte do dvoch a viacerých skupín. Každá skupina dostane zoznam vecí, ktoré majú vo svojom člne, ktorý sa potápa. Aby sa zachránili, musia sa zhodnúť na tom, ktoré z vecí z člna vyhodia. Časový limit, na oznámenie rozhodnutia, je na vás.

Exteriérové aktivity

To že pohyb na čerstvom vzduchu je nenahraditeľný a má na deti (aj dospelých) priaznivé účinky je nám dávno známe. Ponúkame vám teda aktivity, ktoré môžete zo svojimi milovanými absolvovať v prípade že to počasie dovoľuje.
Tanec v daždi
Mokré počasie vôbec nemusí narušiť vaše plány. Práve naopak, obujte si gumáky a pršiplášte a vybláznite sa skákaním do kaluží. Vaše deti si tento zážitok určite užijú a zapamätajú ako príjemnú spomienku na detstvo.
Rozprávková prechádzka
Vyberte sa s deťmi do lesa na výlet a poproste ich, aby vám porozprávali vymyslené príbehy o miestach, ktoré vidíte. Táto aktivita rozvíja fantáziu a spontánne myslenie.
Napríklad – tento strom tu stojí už 120 rokov a počas druhej svetovej vojny sa v jeho korune ukrývali vojaci.
Ak si vaše deti nevedia dať rady s príbehom, môžete im dať inštrukcie.
Napríklad – v svojom príbehu použi slovo víla a rok 1998.