Ako prežiť – sám v lese

0
2468

Prechádzka v prírode je liek na všetko. čas strávený v lese vám prináša psychickú ale, často, aj fyzickú úľavu. Celá tá romantika sa však končí v momente, keď stratíte pojem kde ste. Ak už ste sa niekedy stratili v lese, určite nám dáte za pravdu: tu končia všetky srandy. Divé zvieratá, neistý povrch či skorá tma, môžu pôsobiť ako priam smrteľná kombinácia.
Ak vás strach neodrádza a vy sa nechcete vzdať tejto prospešnej aktivity, v nasledujúcom článku vám ponúkame návod na to, ako prežiť v prípade že sa stratíte v lese.

Zastavte sa a premýšľajte

Pri úplnej strate vedomia toho, kde sa nachádzate často prichádza panika. V tomto prípade, ako aj v mnohých iných, strach komplikuje vašu situácia ešte viac.
Čo teda robiť, keď ste sa ocitli na neznámom mieste, ktoré môže prinášať mnohé ohrozenia?
1. snažte sa nájsť stopu, po ktorej ste prišli
2. nájdite zdroj pitnej vody
3. založte oheň
4. nájdite, alebo vybudujte prístrešok pred príchodom tmy
5. cestujte iba cez deň a vždy tým istým smerom

Zdroj pitnej vody

Teraz ste už oboznámení so vzniknutou situáciou a je čas na racionálnu úvahu a chladnú hlavu. Úplne prvou vecou v takejto situácii, je nájsť zdroj pitnej vody. Ľudské telo dokáže prežiť bez vody približne 3 až 4 dni. Preto je nevyhnutné nájsť jej zdroj. Medzi možné zdroje patria:
Prírodná voda – tečúca voda, ale aj voda z jazera je vždy vhodnou voľbou. Nezabúdajte však, že voda, ktorá vyzerá čisto nemusí čistá naozaj byť. Získanú vodu budete musieť prevariť aby ste sa zbavili možných baktérií.
Dažďová voda – dážď nie je v prípade zablúdenia to najpríjemnejšie, čo sa vám môže stať, no rozhodne ho viete využiť vo vlastný prospech.
Solárna zberňa vody – ak nemáte prístup ku žiadnej z vyššie spomínaných možností, nezúfajte. Pomôžete si veľmi jednoduchým spôsobom. Postavte si solárnu „zbieračku“ vody.

Ako na to sa dozviete tu:
1. krok – vykopte dieru do zeme
2. krok – umiestnite do nej akúkoľvek nádobu
3. krok – vyplňte priestor, ktorý vznikol medzi nádobou a stenami diery, vlhkými listami
4. krok – celú dieru aj s nádobou prekryte plastovým vrecúškom a zaťažte kameňmi po oboch stranách
5. krok – umiestnite menší kameň do stredu tak, aby bol priamo nad nádobou
Voda sa vám začne pomaly zhromažďovať a vleje sa do nádoby.

Ako založiť oheň?

Miesto na založenie ohňa vybudujete pomocou väčších balvanov, ktoré naukladáte do kruhu. Do centra tohto kruhu nahromaďte všetko suché čo môžete nájsť (drobné halúzky, drievka, papier…). Oheň môžete zapáliť pomocou sklíčka z okuliarov, fotoaparátu a slnečných lúčov. Ak sa vám nedarí zohnať materiál, ktorý na založenie ohňa potrebujete, ostáva možnosť vyrobenia si tzv. „žliabku na oheň“:
1. krok – nájdite mäkké drevo a vyrežte do neho drážku
2. krok – umiestnite suché listy alebo drobné halúzky do drážky
3. krok –  za pomoci tvrdšieho drievka vytvorte trenie v žliabku
4. krok – ak začne suché lístie dymiť, jemne do neho fúkajte
5. krok – ak ste boli úspešný a oheň sa rozhorieva, môžete pridať viac suchého lístia

Zo všetkého najdôležitejšie je oboznámiť niekoho, ešte pred tým, ako vyrazíte do lesa či hôr. Ak príbuzným či známym uvediete približnú polohu, kde sa budete pohybovať, zvyšujete tak šancu že vás nájdu.