Vďaka snehovým reťaziam si zimu užijete na plné obrátky

0
1273

Jazda po zasneženej, neupravenej, prípadne zľadovatenej vozovke na letných pneumatikách je hazardom so zdravím, a to nielen vlastným. Nikdy nedokážete stopercentne predpovedať, aké bude zajtra počasie a v akej situácii sa s autom ocitnete. Okrem toho nám použitie zimných pneumatík ukladá zákon, a to od 15. Novembra až do 31. Marca vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Pri výletoch do okolitých krajín sa táto povinnosť môže líšiť, preto si pri výjazde do nich radšej zistite všetky podmienky jazdy v zime, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

Pokiaľ ide o šírku pneumatík, široké zimné pneumatiky si dokážu oveľa lepšie poradiť s akýmkoľvek typom podkladu a sú na zimu vhodnejšie. Ideálne sú do mesta, na suchom povrchu majú lepší výkon a ich väčšia kontaktná plocha poskytuje lepší brzdný výkon a ľahšiu ovládateľnosť vozidla, ako aj lepšiu stabilitu v zákrutách. Užšie pneumatiky si však lepšie poradia pri jazde po horách a poskytujú lepší záber v hustých závejoch. Lepšie zvládajú kašovitý sneh aj aquaplaning. Je potrebné zvážiť, ako často sa s uvedenými podmienkami stretnete.

Ak máte nepekné spomienky na šmyk v snehu počas zimy, ak nemáte auto s pohonom 4×4, mali by ste popremýšľať nad zvýšením vašej jazdnej bezpečnosti. Na to vám však nestačia len zimné pneumatiky, pravdepodobne budete potrebovať aj snehové reťaze. Snehové reťaze zlepšujú priľnavosť a trakciu na snehu i ľade. Správny výber typu a veľkosti reťazí je kľúčový.

Ak vás odrádza nepohodlné a náročné nahadzovanie klasických snehových reťazí, riešením sú snehové reťaze s automatickým dopínaním a centrovaním. Stačí, ak rýchloupínacie snehové reťaze značky MODULA upnete jedinou skrutkou, a patentovaný dopínací systém sa postará o ostatné. Reťaze sa automaticky vycentrujú a dotiahnu. Problémom pre ne nie sú ani nízke podbehy, pretože výška ich behúňa je iba 7 mm. K tomu sú vyrobené z inovatívneho polyuretánu – strach z poškodenia vašich pneumatík či hliníkových diskov môžete preto hodiť za hlavu.

Snehové reťaze na offroad či SUV s pohonom 4×4, sa odporúča nahodiť buď na predné kolesá, ktoré sú zodpovedné za prenos hnacích aj brzdných síl, ako i riadenia, alebo na obe nápravy. Záber a ovládateľnosť auta v snehu a na ľade sa vďaka snehovým reťaziam výrazne zlepšuje.