Ako uskladniť sezónne pneumatiky

0
1036
Ako uskladniť sezónne pneumatiky

Na životnosť pneumatík vplýva veľa faktorov. Jedným z nich je správne uskladnenie po sezónnej výmene. Niektoré pneuservisy ponúkajú možnosť uskladnenia priamo v ich prevádzke. Ak chcete ušetriť a máte rodinný dom, môžete pneumatiky na sezónu uložiť napríklad do pivnice. Dodržte pri uskladnení nasledujúce pravidlá a pneumatiky sa vám odvďačia tým, že vám budú dobre slúžiť niekoľko rokov.

Kedy sa prezúvajú pneumatiky

V prvom rade ani nepomyslite na to, že by ste jazdili celý rok na zimných pneumatikách. Ich dezén a ani zloženie nie sú prispôsobené vysokým teplotám. Vozidlo sa stáva horšie ovládateľné a brzdná dráha sa predlžuje. Testy pneumatík hovoria jasnou rečou – pre bezpečnú jazdu je sezónna výmena pneumatík nevyhnutná. Zákony Slovenskej republiky sú nastavené tak, že letné pneumatiky musíte uložiť na zimný spánok v období od 15. novembra do 31. marca. Nedržte sa však striktne tohto pravidla a keď predpoveď počasia hlási prvé mrazy, radšej začnite jazdiť na zimných variantoch. Zimné pneumatiky majú pri teplote pod 7 stupňov lepšiu priľnavosť na studený povrch a poskytnú vám dostatočnú stabilitu na zasneženej i zľadovatenej vozovke. Ak k novým pneumatikám pridáte to, že budete pravidelne merať tlak v pneumatikách, nemusíte sa o bezpečnosť na cestách obávať.

Uskladnenie pneumatík

S výmenou pneumatík si mnohí šoféri poradia sami a iní musia využiť služby pneuservisu. Nech už patríte do akejkoľvek skupiny, je nutné, aby ste pneumatiky po výmene správne uskladnili. Pneumatiky na diskoch sa uskladňujú iným spôsobom ako pneumatiky bez diskov. Pneumatiky, ktoré nemáte na diskoch musíte uložiť na stojato a každé štyri týždne ich pretočte. Pneumatiky na diskoch môžete zavesiť na stenu alebo ich uložiť na seba. Opäť platí pravidlo nutnosti pretáčať pneumatiky každý mesiac. Pre pneumatiky nájdite priestor, do ktorého nepreniká slnečné žiarenie. Miestnosť by mala byť dobre vetraná, suchá a maximálna teplota v priestore by nemala presahovať 15 stupňov. Pneumatiky, ktoré počas ich používania pravidelne čistíte od kamienkov, meriate v nich tlak a na sezónu ich uskladníte podľa vyššie uvedených pravidiel, vám vydržia približne 5 rokov.