Auto vo vesmíre

0
1701

Vo svetovej histórii sme poslali do kozmu niekoľko rakiet, psov či opíc. Človek by si myslel že v tejto oblasti už žiadne prekvapenie nenastane. Toto sa však zmenilo iba nedávno, keď zakladateľ Paypal a šéf Tesla motors Elon Musk, poslal do vesmíru jedno z miliónových vozidiel Tesla Roadster.

Toto slávne auto dostalo meno Starman, podľa piesne Davida Bowieho z roku 1972. Elon Musk zašiel v inšpirácii Davidom Bowiem ešte o čosi ďalej – na palube auta hrá jedna z jeho piesní Life on Mars, a to stále dookola.
Obrazovka na palubovej doske auta hlása: „Don´t panic“ (Nepanikárte). Ide o odkaz na knihu Stopárov sprievodca galaxiou od známeho tvorcu, Douglesa Adamsa. Hlavným charakterom tohto príbehu je samotný Sprievodca, ktorý spolu so svojim pozemským priateľom prežíva množstvo dobrodružstiev na Zemi.

Na palube auta môžeme taktiež nájsť nápis „Vyrobené na Zemi, ľuďmi“ a dosku, ktorá je podpísaná všetkými zamestnancami spoločnosti SpaceX. Spomínaná spoločnosť momentálne zamestnáva 6000 ľudí. Nie je známe či Elon Musk očakáva, že tento odkaz sa dostane do rúk mimozemskej civilizácii alebo či je to cesta ako začať komunikáciu s obyvateľmi kozmu.

Niečo viac o „vesmírnom vozidle“

Tesla Roadster sa už teraz stalo národným hrdinom a tu sú jeho bližšie parametre:
farba: červená
zrýchlenie: 0-100km/h v 1.9 sekundy (na Zemi. Je otázne aké bude zrýchlenie vo Vesmíre)
najvyššia rýchlosť: neuveriteľných 400 km/h (opäť, toto platí na zemskom povrchu)
cena: 200 000 dolárov

Prečo práve do Vesmíru?

Majiteľ Tesly uvádza hneď niekoľko dôvodov, prečo sa rozhodol poslať do kozmu jedno zo svojich áut. Musk hovorí: „Páči sa mi myšlienka auta nekonečne blúdiaceho vesmírnym priestorom a jeho objavením mimozemskými civilizáciami za milióny rokov“.
Pre iné zdroje sa Musk vyjadril „Je to bláznivé a zábavné a také veci sú v živote nesmierne dôležité“. Vyzerá to teda, že tento kúsok nemá žiadne vedecké účely, ide jednoducho o zábavku. Ak však toto vozidlo, jedného dňa, objaví iné civilizácie vo vesmíre, je tu možnosť, že bude spätne vystopované na Zem.
Máme teda možnosť spoznať tvory, ktoré žijú v kozme?
S istotou vieme povedať iba toľko, že podobný projekt uskutočnila NASA, keď bola vypustená kozmická sonda v roku 1977. No zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa spomínanej sonde Voyager 1 podarilo spojiť s nejakou civilizáciou. Dúfajme že tento projekt bude úspešnejší a prinesie nám prevratné informácie z doposiaľ neznámeho priestoru. Podobne ako Roadster, aj sonda nesie odkaz. Je ním zlatá platňa so zvukmi Zeme a mapou umiestnenia našej planéty.