Finančná výchova alebo ako naučiť deti šetriť

0
1979

Uvážené zachádzanie s peniazmi je základom úspechu. Preto je nevyhnutné viesť svoje deti ku racionálnemu využívaniu finančných prostriedkov už od ranného detstva.
Školský systém na Slovensku v tejto oblasti zaostáva, my vám prinášame užitočné rady a spôsoby, ako naučiť vaše deti šetriť.

Začnite s prasiatkom

Tzv. prasiatková banka je veľmi účinná cesta ako ukázať deťom dôležitosť šetrenia, ktorú si deti obľúbia. Motivujte ich aby naplnili prasiatko peniazmi, ktoré budú môcť použiť na niečo, po čom už dlhšie túžia. Vedomie že šetria na niečo konkrétne, posilňuje ich chuť peniaze odkladať a rozvíja trpezlivosť.

Otvorte im prvý bankový účet

Ideálny vek na vytvorenie bankového účtu pre svoje potomstvo je okolo 15 roku ich života. To však ešte neznamená že dostanú bankomatovú kartu bez limitu a voľnú ruku. Je dôležité aby deti vždy vedeli koľko môžu minúť za týždeň a naučili sa, že keď si tieto peniaze minú, na ďalšie si budú musieť počkať do vami stanoveného termínu.
Ak dieťa dostane dohodnuté vreckové každý týždeň, ale ani o cent viac, naučí sa rozpovedanému prístupu ku vlastným financiám. Výška vreckového nemusí byť závratná, dôležitá je iba pravidelnosť.

Vytvorte si časovú os

Pre deti je čas ťažko odhadnuteľný, preto je nevyhnutné im ukázať ako dlho budú musieť šetriť, aby si mohli kúpiť novú hračku, mobilný telefón… Keď už raz vedia, akú čiastku si budú odkladať po akú dlhú dobu, celý proces sa pre nich stáva zábavnejší a jednoduchší. Dobu potrebnú na našetrenie požadovanej sumy môžete vyznačiť v kalendári alebo si vytvoriť vlastnú časovú os.
Druhým spôsobom ako motivovať ku šetreniu je zdvojnásobovanie ušetrenej sumy. Ide o veľmi užitočný nástroj, ktorý zvládnete v troch krokoch:
1. dajte dieťaťu určitú sumu, povedzme 5€
2. po týždni sa ho opýtajte, koľko mu z danej sumy ostalo
3. zdvojnásobte tento zostatok (ak dieťaťu ostali 2€, vy mu teraz dáte 4€)
Tento jednoduchý proces môžete opakovať tak dlho, ako vám to bude vyhovovať. Dieťa sa pritom naučí, že ak šetrí, bude odmenené.

Dôležitosť pozitívneho vzoru

Tak ako so všetkým, aj v prípade šetrenia musíme ukázať deťom pozitívny príklad. Ak máte problém šetriť peniaze vy, ťažko to môžete očakávať od vašich potomkov.
Keď idete na pravidelné nákupy, ukážte im ako sa orientovať v cenách rôznych výrobkov a ako si vybrať vhodný pomer ceny a kvality. Deti majú často tendenciu vyberať podľa toho, čo videli v reklame. Skúste im vysvetliť že aj raňajkové cereálie, ktoré nie sú najdrahšie v regály, môžu byť chutné.

Rozprávajte sa

Jednou z najdôležitejších častí procesu finančnej výchovy dieťaťa je aktívna komunikácia. Porozprávajte sa o dôležitosti úspor a o tom, ako správne zachádzať s peniazmi.
Nechajte im slobodu v míňaní, ale oboznámte ich, že peniaze dostanú v dohodnutý deň a ani o minútu skôr.

Naučiť svoje deti ako sa zodpovedne stavať ku svojim financiám môže byť, často, náročná úloha, no odmenou vám bude finančná istota vašich potomkov v budúcnosti.