Ako šetriť

0
2409

V prípade šetrenia financií je najťažšie začať. Všetci sme zvyknutý na určitý životný štandard a jeho strata sa nám javí ako strata komfortu. Preto môže byť náročné nájsť cestu, ako si časť zarobených peňazí odložiť a tvoriť si tak rezervu.
Mnoho z nás často utratí mesačne celý svoj príjem bez ohľadu na to, koľko to je. Finančná gramotnosť je jedna z najdôležitejších schopností pre úspešný štart do života, napriek tomu sa na školách nevyučuje. Ak aj vy máte problém dosiahnuť svoje finančné ciele, ponúkame vám návod na to, ako ušetriť.

Zaznamenajte všetky výdavky a vytvorte si rozpočet

Prvým krokom ku naplneniu finančných cieľov je vedomie, koľko míňate a čo z toho je nevyhnutné pre vaše fungovanie. Zapisujte si preto všetky výdavky, od nákupu potravín po každú kávu, ktorú si v danom mesiaci kúpite. Akonáhle sú vaše mesačné výdavky kompletné, odpočítajte túto sumu od príjmov.
Ak už máte predstavu koľko utratíte za mesiac, môžete začať tvoriť rozpočet.

Odložte si vždy 10 percent zo zárobku

Ak sa naučíte neminúť všetky peniaze, ktoré sa objavia na vašom bankovom účte vo výplatnom období, pravdepodobne zistíte že z ľahkosťou vyjdete aj s 90 percentami svojho príjmu. Ušetrené peniaze však pre vás prestávajú existovať vo chvíli keď ich uložíte na termínovaný účet, sporiaci účet či do ponožky, pod vankúš. Je dôležité si uvedomiť že táto rezerva nie je určená na kúpu nového auta alebo rekonštrukciu bytu, ide o železnú zásobu v prípade núdze.

Koniec kreditným kartám a kontokorentu

Je síce príjemné mať prístup ku financiám kedykoľvek, no tu si treba uvedomiť že tieto peniaze nie sú naše. Je to iba ďalší úver, ktorého úroky sa môžu vyšplhať do závratných čísiel.
Kontokorent alebo povolené prečerpanie je podobná pasca ako kreditná karta. Určite mi dáte za pravdu, že ak sa raz dostanete do debetu, cesta späť je náročná a niekedy trvá roky, kým sa dostanete na nulu. Ďalšou nevýhodou povoleného prečerpania je, že v prípade výberu z bankomatu sa nám nezobrazí reálny zostatok ale zostatok disponibilný. Uvedené číslo nám hovorí koľko máme peňazí plus koľko môžeme ísť do debetu.

Nakupujte zodpovedne

Nekupovať balenú vodu na dennej báze je úplná samozrejmosť, napriek tomu sa nájde množstvo ľudí, ktorý tomuto luxusu nevedia odolať. Na Slovensku tečie úplne zdravotne nezávadná voda, preto kupovať tú balenú je iba zbytočný rozmar.
Do obchodu chodievajte vždy so zoznamom potravín či drogérie, ktorú nutne potrebujete. Vyhnete sa tak nákupu zbytočných položiek. Impulzívne nakupovanie, bez zoznamu, takmer vždy vedie ku prekvapivo vysokej čiastke pri pokladni.
Ušetriť v tejto oblasti môžu aj nákupy online. Všetky produkty sú lacnejšie na internete a vybrať si môžete z pohodlia domova.

Nastavte si týždenný limit

Často kupujeme aj veci, ktoré reálne nepotrebujeme a tým nadmerne zaťažujeme náš rozpočet. Skúste si preto vybrať peniaze zo svojho účtu raz za týždeň a kartu nechajte doma. Týmto spôsobom predídete zbytočnému utrácaniu a naučíte sa lepšie hospodáriť s vlastnými peniazmi.