Prečo sa v našom dome objavili mravce?

0
691
Prečo sa v našom dome objavili mravce?

Vedeli ste o tom, že na základe viacerých pozorovaní bolo zistené, že existuje súvislosť medzi zamorením mravcami a počasím? Zdá sa, že zamorenie je pravdepodobnejšie v obdobiach, kedy sa vyskytujú silné dažde alebo naopak, pôda a vzduch sú extréme suché. Najpravdepodobnejším vysvetlením teda je, že sa buď vyhýbajú chladu a hľadajú zdroj vody v domácnosti, a to práve počas suchých a horúcich dní. Akým spôsobom je možné mravce rýchlo a účinne zlikvidovať z domácnosti? Dá sa voči ním chrániť?

Čo mravce priťahuje do domu?

Mravce sú vo všeobecnosti v zime a v chladnejších podmienkach relatívne pokojné, pričom sa stávajú aktívnejšími počas teplejších mesiacov, predovšetkým od októbra do marca. Väčšina mravcov zje takmer čokoľvek, no najviac ich lákajú sladkosti. Okrem toho ich priťahuje široká škála zdrojov potravy ako je ovocný sirup, med, džús, rôzne druhy tukov, strúhanka i cukor. Dôležité je potraviny skladovať v suchých a uzavretých nádobách, ktoré sú vyrobené z pevného skla alebo plastu. Ďalej je dôležité pravidelne odstraňovať zvyšky potravy, nedojedené jedlo, vyhadzovať smeti a nezabúdať tiež na škáry či praskliny v stenách, cez ktoré sa vie dostať mravec faraón do domu.

Ako je možné mravcov zlikvidovať?

Jednou z najpoužívanejších pascí je nástraha na mravce – domček, ktorá láka mravce. Mravce zanesú gél z pasce do mraveniska, a tak zlikvidujú celú kolóniu, vrátane kráľovnej. Medzi ďalšie účinné prostriedky na odstránenie mravcov patrí lapač na lezúci hmyz, krieda na mravce, postrek na lezúci hmyz či Bros spreje, ktoré účinkujú v podstate okamžite. Ďalej je možné použiť insekticídnu nástrahu vo forme granúl určenú na ničenie mravcov v objektoch a ich okolí, ktorá vyhubí celé hniezdo behom krátkej chvíle. Tak čo poviete, ktorej pasci dáte prednosť vy?