Taliansko. Krajina, kde sa sny stávajú realitou

0
1464
Taliansko. Krajina, kde sa sny stávajú realitou

Nie nadarmo sa hovorí, že cestovanie je jedinou vecou na svete, na ktorú, keď miniete svoje peniaze, vás urobí bohatším. Kto rád cestuje a chodí na rôzne miesta vo svete, presne vie, o čom hovorí. A vás, ktorí možno váhate s tým, či sa niekam vybrať alebo nie, sa pokúsime presvedčiť. Reč bude o Taliansku, krajinu z Apeninského polostrova, ktorá má nielen bohatú históriu a svetlú prítomnosť, ale v neposlednom rade aj nádejnú budúcnosť.

V prvom rade si treba uvedomiť, že v Taliansku na vás dýchne kus histórie. Videli ste film Gladiátor alebo hollywoodsky hit Da Vinciho kód? To je iba zlomok toho, čo môžete v Taliansku spoznať. Predovšetkým v období renesancie bola táto krajina domovo mnohých geniálnych mozgov, pričom do popredia išli vynalézci, filozofovia, umelci či panovníci. Či už spomenieme mená ako Krištof Kolumbus (syn janovského tkáča), Leonardo Da Vinci (génius), Michelangelo (umelec) či Caesar alebo Nero (cisári), určite viete, o kom je reč.

K tomu môžeme pridať sopky Vezuv a Etnu, skvelú kuchyňu, rôzne druhy vína, rozšírený šport a ľudí, ktorí sú otvorení, sympatickí, majú takpovediac srdce na dlani, taktiež majú módny vkus a nepochybujte, že keď ich stretnete a poprosíte, aby vám povedali, ktorým smerom sa vydať, tak sa vás popýtajú odkiaľ ste, ako sa máte a kam máte namierené. Skrátka, nehanbia sa a to je dobre ako pre nich, tak aj pre vás.

Športom číslo jeden v krajine je futbal. O tom niet pochýb. V roku 2006 sa stali Taliani naposledy majstrami sveta, domáca liga Serie A ponúka kluby ako Juventus Turín, AS Rím, AC Miláno, Inter Miláno či SSC Neapol, ktoré majú fanúšikov po celom svete a ľudia na nich robia vo veľkom aj športové stávky. Rovnako tak na taliansku reprezentáciu, ktorá nastúpi na lentom turnaji Euro 2020 a kurz na celkový triumf je na úrovni 12,00. Taliani žijú futbalom, všetky generácie, taktiež pohlavia, rovnako aj sociálne vrstvy. Kohokoľvek o futbale oslovíte, bude s vami viesť rozhovor na úrovni.

O talianskej kultúre, predovšetkým o divadle a opere by sme mohli napísať osobitný článok, o kuchyni, ktorá je vyslovene svetová a o pizze, ktorá je tak dobrá, že je kulinárskym kúskom zo samotných nebies a v Neapole svetovým dedičstvom Unesco, by sme mohli napísať osobitný článok. Móda? To je Miláno. História? To je Rím. Pláže? Lignano, Sicília, Sardínia, len si vyberte. Pasta? Bologna. Ak ešte váhate nad tým, či je Taliansko pre vás tou správnou destináciou, veríme, že sme vás presvedčili o tom, že niet na čo čakať.

A čo sa týka Slovenska, výhodou je, že nie je od Talianska vôbec ďaleko. Z Bratislavy sa tam dostanete lietadlom za približne hodinu, samozrejme záleží kam presne idete, keď idete autom, ste tam približne za 7 alebo 8 hodín, čo je vyslovene paráda. Nie je to vôbec ďaleko, pričom Taliansko naozaj ponúka toľko možností, že si ani nebudete vybrať. Či už máte záujem o vnútrozemie alebo o pobrežie, o turistiku či oddych. Talianska republika vás privíta s otvorenou náručou, pretože budete mať pocit, že čas na Apeninskom polostrove plynie akosi inak.