7 spôsobov ako aktívne stráviť „recovery day“

0
1608

„Recovery day“ alebo odpočívací deň, je deň keď telu doprajeme odpočinok medzi cvičeniami. Ak pravidelne chodíte do posilňovne či sa venujete inej fyzicky náročnej aktivite, „recovery day“ je pre vás nevyhnutný. Telo potrebuje rovnováhu a preto po silovej aktivite, je vhodný odpočinok. Predchádzate tým rôznym zraneniam spôsobením vysilením svalu. Ak milujete pohyb a deň bez neho vám príde nudný a premrhaný, v nasledujúcom článku vám ponúkame niekoľko aktivít, ktoré vaše telo udržia v pohybe ale nezaťažujú ako klasické cvičenie.

1. Tai Chi

Toto cvičenie je vhodné na budovanie sily, rovnováhy a zlepšuje celkové sústredenie sa na svoje telo. Tai Chi je charakteristické pre svoje pomalé a plynulé pohyby, ktoré aktivujú váš nervový systém a tým podporujú celkovú regeneráciu svalov.
Okrem zníženia bolesti chrbta, šije či krčnej chrbtice, toto cvičenie redukuje pocity stresu a zlepšuje náladu.

2. Jóga

Táto aktivita zvyšuje flexibilitu tela a učí správnemu dýchaniu. Okrem niekoľkých techník dýchania, pozitívne pôsobiacich na rôzne oblasti, jóga zlepšuje aj cirkuláciu krvi v organizme. Lepšia cirkulácia krvi pomáha regenerácii jemného svalstva.

3. Cvičenie na posilnenie bokov a drieku

Tieto oblasti zapájame vo väčšine pohybov, ktoré vykonávame. Ich spevnenie tak vedie ku celkovému zvýšeniu sily. Udržiavanie týchto svalov – spolu so svalmi v oblasti krížov, žalúdka a podbruška v kondícii pripraví vaše telo aj na silnejšie záťaže.
Na posilnenie týchto svalov odporúčame cvičiť dosku (ide o jógový prvok, počas ktorého sa akoby vznášate nad podlahou, podopierajúc sa iba rukami a špičkami nôh) každé ráno.

4. Plávanie

Plávanie je vhodnou aktivitou ktorá uvoľní a zároveň posilní svaly v celom tele. Táto aktivita pozitívne vplýva na chrbticu, nakoľko vo vode je vaše telo bez váhy. Plávaním posilňujeme väčšinu svalov a spevňujeme šľachy. Okrem iných pozitívnych účinkov na naše zdravie, plávanie zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha udržiavať zdravé srdce.

5. Kráčanie

Prechádzka je príjemným spestrením dňa a skvelým spôsobom aktívneho oddychu. Mnohé z vás už určite počuli o tom, že ideálne je spraviť 10 000 krokov denne. Toto číslo nie je iba výmysel, tento limit je stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Preto ak môžete, vynechajte výťah, namiesto eskalátoru v obchodnom centre zvoľte schody alebo si nájdite zopár desiatok minút z dňa a prejdite sa. Pocítite nie len fyzické, ale aj, psychické benefity tejto činnosti.

6. Turistika

Čo môže byť lepšie ako pobyt na čerstvom vzduchu. Príroda je liekom na mnoho problémov a čas strávený v lese, vás nabije prívalom pozitívnej energie.

7. Korčule

Táto aktivita je účinná a pritom tak zábavná. Jazda na kolieskových korčuliach rozvíja motorickú časť mozgu, zlepšuje prietok a cirkuláciu krvi a zlepšuje srdcovú aktivitu.