Ako správne skladovať pneumatiky?

0
1462

Po ukončení sezóny a prezutí pneumatík, je čas myslieť na ich správne uskladnenie. Ak nevyužijete služby autoservisu, ktorý ponúka možnosť uskladniť pneumatiky vo svojich priestoroch, budete pre ne musieť nájsť priestor u vás doma. Viete však, ako pneumatiky správne uskladniť, aby boli použiteľné aj v ďalšej sezóne?

Nájdite im vhodné miesto

Priestor, kde budú pneumatiky uskladnené, musí spĺňať určité kritériá. Teplota by sa tu mala pohybovať v rozmedzí od -50C po maximálne +250C. Ideálnym priestorom je napríklad garáž, pivnica, prípadne suterén domu. Myslite však na to, že pneumatiky nesmiete uložiť v blízkosti zdroja tepla. Neukladajte ich teda k radiátoru, či dokonca kotlu alebo krbu. Zároveň by mali byť pneumatiky uložené tak, aby na ne priamo nesvietilo slnko. Ak sú pneumatiky uskladnené na nevhodnom mieste, vedie to k ich znehodnoteniu a predčasnému zostarnutiu. A nezáleží na tom, akú značku pneumatík máte. Pri nesprávnom skladovaní sa znehodnotia tak lacné pneumatiky Zeetex ako aj drahšie pneumatiky Matador. Cena, ani kvalita pneumatík tu naozaj nehrá rolu.

Pneumatiky a disky dôkladne vyčistite

Predtým, ako pneumatiky, ale aj disky uskladníte, venujte chvíľu ich údržbe. Ako na to?

  • Na kvalitu gumy majú vplyv rôzne chemické prostriedky, či pozostatky nečistôt. Pred uskladnením teda pneumatiky dôkladne umyte. Použite vlažnú vodu, kefu a napríklad autošampón. Po vyčistení pneumatiku poriadne opláchnite, aby na nej neostala pena. Pneumatiky nechajte voľne usušiť. Vhodné je tiež odstrániť kamienky, ktoré sa zasekli v dezéne.
  • Údržbu pred uskladnením si vyžadujú hliníkové, aj oceľové disky. Hliníkové disky je ideálne vyčistiť špeciálnym prípravkom na ne určeným. Pokiaľ ide o oceľové disky, tie postačí dôkladne vyumývať vodou s autošampónom a nechať usušiť.

Po údržbe môžete vložiť pneumatiky a disky do vriec alebo textilných poťahov, určených na pneumatiky. Pozor! Vkladajte len suché disky a pneumatiky.

Ako ich správne uložiť?

Pneumatiky neukladajte priamo na zem. Ak nemáte špeciálny stojan na pneumatiky, podložte pod ne dosky alebo paletu. Ich správne uloženie závisí od toho, či skladujete pneumatiky na diskoch, ale iba samotné gumy. V prípade samotných pneumatík ich ukladajte vždy na stojato, teda zvisle. Odporúča sa aspoň raz mesačne ich otočiť o 900, aby sa nedeformovali. Ak skladujete pneumatiky s diskami, ideálne je uložiť ich naležato a na seba, najlepšie len po dva kusy. Ako sme už spomínali, nesprávne skladovanie skôr či neskôr poškodí všetky pneumatiky. Nezáleží na tom, či máte napríklad lacné pneumatiky Zeetex alebo drahšie pneumatiky Matador. Ak teda nechcete investovať do nových gúm, skladujte ich vždy správne.