Pre koho je výhodný bankový účet vo internetovej banke a pre koho nie

0
1602

Žijeme v internetovej dobe. Internetové priateľstvá, internetové zamestnanie, a dokonca aj internetové bankové účty. Ako sa tieto účty líšia od tých bežných, ktoré poznáme a na ktoré si ukladáme naše výplaty? Na to, aby ste pochopili zásadný rozdiel medzi účtom v internetovej banke a účtom v klasickej banke si musíte prečítať nasledujúce riadky. Hádam budete potom o niečo múdrejší.

Úplne štandardná situácia. Potrebujete účet, alebo niekoľko účtov, a tak zájdete do prvej banky, hneď na rohu námestia. Zvyčajne usmievavá pani vás posadí na stoličku a opýta sa vás, že čo môže pre vás spraviť, ako vám môže pomôcť. Ak ste úplný začiatočník a chcete si založiť obyčajný, alebo živnostenský účet, necháte si poradiť a o ostatné sa nestaráte. Lenže keď prídete domov, zistíte, že existujú aj iné banky, ktoré ponúkajú bankové účty a niektoré ponúkajú aj výhodnejšie podmienky. Toto všetko sa dozviete prostredníctvom internetu, alebo vám to povedia rodinní príslušníci.

Základom je osobný, prípadne živnostenský účet

Takto to nejako vyzerá ak si niekto zmyslí založiť si bankový účet. Ono zase, tu treba povedať, že bankové produkty a podmienky v jednotlivých bankách nie sú až také rozdielne, inak by nemohli byť konkurencie schopné. No čo účet, to iné použitie. Ak napríklad idete do zamestnania, tak si založíte obyčajný, teda osobný účet, na ktorý vám bude váš zamestnávateľ posielať každý mesiac vašu výplatu. Ak ale okrem toho si plánujete prilepšiť vašu finančnú situáciu, a teda uvažujete na založením živnosti, iste vás bude interesovať účet pre živnostníkov, na ktorý si budete zase vy ukladať výnosy z podnikania, vyplácať faktúry a iné rôzne poplatky.

Sporiaci a termínovaný účet využije každý klient

Existujú aj sporiace účty. Tie sa dajú využívať ako také prasiatko, ktoré mala kedysi každá rodina. Bolo z hliny a keď sa naplnilo drobnými mincami, prišiel jeho čas. Rodina sa zišla pri stole a prasiatko rozbili kladivom a všetci už len rátali a tešili sa z nasporenej sumy. Lenže nie nadlho. Nasporená suma nebola ktovieako veľká, a tak po čase kúpili prasiatko nové. Sporiť v banke, má ale výhody oproti hlinenému prasiatku. Môžete sporiť koľko chcete a môžete taktiež z neho presúvať peniažky na iné účty.

termínovaných účtoch ste isto už niekde počuli. Ide o účty na ktorých sa uložené peniaze zhodnocujú podľa určitých pravidiel. A to buď podľa pevne stanoveného percentuálneho ročného zhodnotenia, alebo podľa pravidiel investovania. Jedna a aj druhá podoba termínovaných účtov je vhodná skôr pre tých, ktorí sa vo svete financií dokážu spoľahlivo orientovať. Pre začiatočníkov a seniorov nič, čo by stálo za ich pozornosť.

Hypotekárny úver a úver pre deti majú tiež niečo do seba

No a nakoniec tu máme takzvané úverové účty. Tie zase slúžia na peniaze, ktoré vám poskytla banka za istých podmienok. Napríklad ste sa rozhodli rekonštruovať váš rodinný dom a banka vám schválila hypotekárny úver. Z tohto úveru si potom vyplácate náklady na rekonštrukciu a zároveň splácate predom dohodnutú čiastku spolu s úrokmi.

Banky nezabúdajú ani na tých neskôr narodených, čiže na deti a mládežníkov. Pred deti od narodenia až do určitého veku ponúkajú detský účet. Ten predstavuje zaujímavú možnosť ako a kde môžu rodičia ukladať peniažky, ktoré neskôr poslúžia ako základ do ďalšieho života potomka. Podobne, pre mládežníkov je k dispozícii bankový účet, na ktorý si môžu z príležitostných brigád ukladať plat a s ktorým už môžu slobodne disponovať na rozdiel od ich mladších súrodencov.

K väčšine bankových účtov banky vydajú bankomatovú kartu, ktorá vám poslúži na vybratie si hotovosti v bankomatoch a taktiež ňou môžete zaplatiť v obchodoch, či po zadaní príslušných údajov aj na internete. Pri detských účtoch kartou disponujú rodičia, resp. poverený osobný zástupca.

Klasická versus internetová banka, ktorá z nich má navrch?

No a teraz sa dostaneme k tomu najpodstatnejšiemu, k tomu čo sa píše v názve a úvode. Aký je rozdiel medzi účtami založenými v klasickej kamennej banke a medzi účtami založenými v tej internetovej. Skúsime vám to vysvetliť po lopate. Klasické banky disponujú množstvom pobočiek v rôznych mestách, to znamená, že musia platiť náklady na ich prevádzku. Keďže internetové banky disponujú menším počtom pobočiek, ktoré sú situované najmä v nákupných centrách väčších miest a tieto pobočky majú menší počet zamestnancov, má internetová banka aj menšie náklady a dokáže teda ponúknuť napríklad vedenie bankového účtu zadarmo, prípadne prvú pôžičku bez úrokov. Takej ponuke vie konkurovať len máloktorá z klasických bánk a preto zákazníci, ktorí nemajú záujem platiť za vedenie bežného účtu, radi využívajú služby internetových bánk.

 

Mať účet iba v internetovej banke samozrejme nemusí vyhovovať každému. Najmä starší ľudia, alebo tí, ktorí si nerozumejú s technológiami, radšej navštívia kamennú pobočku. Tam im s rôznymi úkonmi pomôžu pracovníci pobočky. Stále ale platí, že pokiaľ nepotrebujete navštevovať klasické pobočky, alebo nevykonávate na svojom bankovom účte žiadne komplikované úkony, tak účet v internetovej banke je pre vás tým najjednoduchším a najvýhodnejším riešením.