Keď sa rosí plastové okno. Čo s tým?

0
1982

Stalo sa vám to tiež? Vymenili ste si staré okná za nové, plastové okná. A očakávali ste, že všetko bude tip-top. No zrazu sa okná začali rosiť! Nič príjemné. Nemusíte sa však obávať. S najväčšou pravdepodobnosťou nejde o chybu okien, ale o ich nesprávne užívanie. Prečo sa plastové okno zarosí a ako tento problém riešiť?

Prečo vzniká rosenie plastových okien

Plastové okná sa môžu zarosiť hneď niekoľkými spôsobmi. Ak sa rosia z vonkajšej strany, nemusí vás to trápiť. Je to len signál toho, že plastové okno dokonale tesní. Takémuto roseniu nemôžete zabrániť, no nemusíte ho ani nijako riešiť. Problém nastáva vtedy, ak sa okná rosia v priestore medzi sklami. Jedine v tomto prípade môže ísť o chybu okna. A ak ste vy samy nepoškodili sklo, prípadne tesnenie skiel, takéto plastové okno môžete reklamovať.

Najčastejšie však dochádza k roseniu okien z vnútornej strany. Prečo? Ako už bolo spomenuté, je to signál toho, že vaše plastové okná perfektne tesnia. V interiéroch je často vysoká vlhkosť vzduchu. Dôvodom je nedostatočné vetranie, vlhkosť z varenia, prania, sprchovania, jednoducho z bežných činností v domácnosti. Táto vlhkosť sa objaví práve na tom mieste, kde sa stretáva chladný vzduch (z exteriéru) a teplý vzduch (z interiéru). Samozrejme, sú to práve okná. A teraz si skúste spomenúť na vaše staré okná. Tie sa pravdepodobne nerosili vôbec. Dôvodom bolo to, že netesnili. Vlhkosť, ale aj teplo z miestnosti, teda mali kadiaľ unikať.

Ako riešiť rosenie okien

Ak máte kvalitné plastové okná a plastové dvere, dá sa povedať, že je vaša domácnosť hermeticky uzavretá. Najlepšie, čo môžete urobiť, je pravidelné a hlavne správne vetrať! V lete je vhodné takzvané mikrovetranie, kedy okná len mierne vyklopíte. Avšak v zime a počas vykurovacej sezóny je z hľadiska úspory tepla určite vhodnejšie nárazové vetranie. Otvorte okná dokorán a nechajte ich takto zopár minút. Vetrajte aspoň dva krát denne. Nezabúdajte tiež na správne nastavenie okien. Plastové okná totiž majú svoj letný a zimný režim. Ak neviete, ako ich nastaviť, kontaktujte predajcu alebo výrobcu vašich okien.