Cestovateľská destinácia, o ktorej veľa ľudí ani nevie: Brighton & Hove

0
1096
Cestovateľská destinácia Brighton & Hove
Cestovateľská destinácia Brighton & Hove

Poznáme množstvo cestovateľských destinácií, ktoré rozhodne stoja za to. Či už je to Paríž, Londýn, New York, Rím, Tokio, Sydney, Melbourne, viete o čom je reč. A možno ste tam už aj boli. Avšak, je nesmierne veľa miest, kde ste neboli a možno ani neviete o tom, že by sa tam oplatilo ísť. A jedným z nich je rozhodne britský Brighton & Hove. Teda, znalci vedia, že sa nejedná o jedno mesto, ale o dve, ktoré fungujú ako jeden celok.

Brighton je mesto situované na juhu Anglicka, v grófste Sussex, kde žije približne 160 tisíc obyvateľov. Hneď vedľa je o niečo menej známe mesto Hove, ktoré má cca 130 tisíc obyvateľov. A obe mestá sú pri sebe tak blízko, že keď idete z jedného do druhého, ani neviete, že meníte mesto. Dôvod je prostý, obe mestá fungujú ako celok, Brighton & Hove, čo predstavuje približne 300 tisíc obyvateľov, a keď sa zameriame na aglomeráciu, tak v Brighton & Hove žije takmer 480 tisíc ľudí. A to už je číslo, ktoré stojí za zmienku. Čím je toto mesto známe? Aj napriek tomu, že je súčasťou Veľkej Británie, cítite sa tam ako v letovisku, pretože leží pri Lamanšskom prieplave a keď sa poriadne zapozeráte, uvidíte v diaľke Francúzsko, ktorého brehy sú vzdialené priblžine 80 kilometrov. Mesto je označované za najšťastnejšie v celej Veľkej Británii.

Brighton & Hove rozhodne má čo ponúknuť a nie sú to len pláže, teplé počasie (na britské pomery až kúzelne príjemné) a čajky. Áno, tých čajok je v tomto meste skutočne neúrekom, ale dajú sa prirovnať k prítomnosti holubov v talianskych Benátkach. Skrátka to k sebe patrí. Aj futbalový klub Brighton & Hove Albion FC má vo svojom logu čajku. Toto mužstvo je pýchou celej oblasti, od roku 2017 hrá v Premier League a už desať rokov sídli na Amex Stadium, ktorý má kapacitu 31 800 miesto. Štadión sídli v oblasti Falmer, tak prečo Amex? Odpoveď je prostá, klubovým sponzorom je American Express. Čo sa týka kvality, Brighton patrí k lepšiemu priemeru anglickej Premier League a ľudia, ktorí robia športové stávky potvrdia, že The Albion dokáže potrápiť aj favoritov. V Brightone sa nevyhráva, i keď kurzy na domácich proti tímom ako Chelsea, Manchester City či Liverpool bývajú často na úrovni 3 a viac.

Brighton nie je len futbal. Rozhodne nie. Ani len pláže. V meste je silný vplyv indickej kultúry, pričom v centre Brightonu je kráľovský palác, ktorý dal vystavať kráľ George IV. Architektúra v meste je naozaj nádherná, pričom veľmi veľa ľudí zaujme historická vlaková stanica, množstvo atrakcií na promenáde a predovšetkým možnosti, ktoré toto mesto ponúka. Neobíďte unikátnu výhliadkovu vežu, ktorá je obrovským zážitkom. Môžete si dať rôzne dobré jedlá, ísť do kín či len tak posedávať na námestiach ako napríklad na Churchill Square, kde sa stretá naozaj veľa ľudí. Píšeme veľa ľudí, ale keď to porovnávame s inými mestami, stále je to iba zlomok. To je veľkou výhodou Brightonu, že nie je turistom až tak veľmi dobre známy, pričom myslíme si, že potenciál tohto mesta a celej oblasti Brighton & Hove je výborný a ľudia tam majú čo vidieť. A vedeli ste, že mestom ide nultý poludník? Keď to skombinujeme s výhľadom na západ slnka nad morom, tak máme kombo, ktoré by bolo hriechom neabsolvovať.