Štvorkolku využijete počas celého roka

0
779
Štvorkolku využijete počas celého roka
Štvorkolku využijete počas celého roka

Kto by netúžil vlastniť štvorkolku? Pred niekoľkými rokmi sme po tomto stroji len zasnene hľadeli na dovolenke, kde sa na štvorkolke dalo previezť počas fakultatívneho výletu. A dnes je štvorkolka už bežným dopravným prostriedkom dostupným takmer pre každého. Vidieť ju môžete nielen na cestách a v lese, ale tiež na farmách, kde pomáha pri ťažkej práci.

Štvorkolka odvezie, pobaví a pomôže

Idete si kupovať štvorkolku? Pozor na dve skutočnosti. Po prvé, vyberte si správny model štvorkolky. Po druhé, nezabudnite, že ide o dopravný prostriedok, ktorý musí spĺňať všetky zákonom dané požiadavky. Čo znamená správny model? Možno ste nevedeli, že štvorkolky nie sú určené len na zábavu. Pre pobavenie a na trávenie voľného času slúži štvorkolka športová. Na prepravu nákladu a prácu na poli, farme či v parku sú určené štvorkolky úžitkové. Športové štvorkolky majú pohon len na zadných kolesách a sú nižšie ako úžitkové. Majú dynamické jazdné vlastnosti, vďaka ktorým dokážete driftovať, skákať a ostro vyberať zákruty. Úžitkové štvorkolky sú poháňané na všetkých štyroch kolesách, sú robustnejšie a je k nim možné pripojiť rôzne pracovné nástroje a pomôcky. Ak potrebujete úžitkovú štvorkolku hlavne na prepravu nákladu, existuje nákladný variant. Ten disponuje sklápacou korbou a pasažieri sú v tomto modely chránení v kabíne pred poveternostnými podmienkami. Čo sa zákonov týka, štvorkolku môžu riadiť len tí z vás, ktorí majú vodičský preukaz na automobil. Pozor aj na to, že štvorkolka jazdiaca po cestách musí byť poistená a prejsť technickou kontrolou.

Aj s úžitkovou štvorkolkou sa dokážete zabaviť

Poďme sa teraz pozrieť na úžitkové štvorkolky, ktoré sa z pracovného stroja môžu zmeniť na zábavného spoločníka. Už samotný názov napovedá, že ide o veľmi užitočné vozidlo, ktoré sa dá za určitých podmienok zmeniť na desiatky nástrojov a po práci sa navyše dobre zabavíte. Ako je to možné? Stačí, aby ste k štvorkolke napojili akékoľvek prídavné zariadenie (kosačka, radlica, korba) a práca na poli bude hračkou. Zároveň môžete po práci nástroje odpojiť a pokojne si zajazdiť po lese. Samozrejme, že nedosiahnete taký švih ako so športovým modelom, ale zaručene sa zabavíte. Dokonca aj v zime. Na štvorkolky sa dajú totiž napojiť snehové pásy a stroje sa zmenia na podobné vozítka ako sú snežné skútre Lynx. Malý traktor prevtelený do vozidla pre zábavu? To už veru stojí za to, aby ste o kúpe štvorkolky začali reálne premýšľať.