Vyberte si tie správne záhradné lavičky a vytvorte si vo svojej záhrade odpočinkový kútik

0
860
Vyberte si tie správne záhradné lavičky a vytvorte si vo svojej záhrade odpočinkový kútik
Vyberte si tie správne záhradné lavičky a vytvorte si vo svojej záhrade odpočinkový kútik

Pre niekoho je záhradka hlavne zdrojom zábavnej starostlivosti o kvetinové záhony a zaslúženej úrody. Iní, naopak v záhrade hľadajú šancu na dokonalý odpočinok. Odpočinkové kútiky v záhradkách bývajú úplne bežné a mnohokrát sú spojené napríklad aj s miestom na posedenie a grilovanie pre celú rodinu.

Dnes sa pozrieme na pár rád, ako si taký kútik vytvoriť a zároveň na vybavenie, ktoré by vám v ňom nemalo chýbať.

Ako zvoliť to správne miesto pre záhradný odpočinkový kútik?

Voľba správneho miesta je zásadná, pretože ovplyvní mnoho vecí, ktoré budete v budúcnosti riešiť. Orientácia posedenia by nemala byť čisto na východ či na západ. Ideálne sú uhly, z ktorých máte výhľad na západnú stranu, no zároveň vám časť odpočinkového kútika kryje chatka alebo živý plot, ktorý tu tvorí tieň.

Vyberte si tie správne záhradné lavičky a vytvorte si vo svojej záhrade odpočinkový kútik

Toto rozpoloženie je ideálne, pretože môžete mať záhradné lavičky na posedenie orientované do voľného priestoru na výhľad k západu, aj do krytej časti, aby tu bol v priebehu horúceho dňa k dispozícii tieň.

Miesto by zároveň malo byť dokonale vyrovnané. V niektorých záhradkách sa to len ťažko podarí, ale aj tu hľadajte čo najmenší možný sklon. Mnohí do budúcnosti na mieste odpočinkového kútika totiž myslia na položenie dlažby alebo vystavanie terasy. Vyrovnanie terénnych nerovností je neskôr zložitejšie.

Typické záhradné lavičky vám ponúknu dostatok pohodlia

Súčasťou kútika by mali byť, pochopiteľne, aj kvalitné záhradné lavičky. Akonáhle sa povie odpočinkový kútik, tak si väčšina ľudí predstaví príjemné posedenie a dobré pitie. Záhradné lavičky vám ponúkajú rozmanité možnosti výberu.

V ponuke nájdete pevné lavičky z kvalitných materiálov, ktoré síce neposkytnú až také pohodlie, no sú takmer nezničiteľné. Zároveň však nájdete aj také lavičky, ktoré naopak ponúknu oveľa viac pohodlia. Majú mäkké polstrovanie a dokonca sú mnohokrát vyrábané aj ako hojdacie lavice.

Hojdacie lavice sú druhom záhradných lavičiek, ktoré sa v priebehu rokov stali jednou z najobľúbenejších vecí v rôznych záhradkách. Vyrábané sú v menších rozmeroch pre jedného, ale aj ako široké lavice, na ktoré si môžu sadnúť štandardne dve až štyri osoby. Navyše, hojdanie sa v ľahu na chrbte so zavretými očami, je naozaj jednou z najlepších vecí, čo vám vaša záhrada môže ponúknuť.

Plánujete miesto na grilovanie? Umiestnite ho ďalej od lavičiek

Mnohí pri plánovaní odpočinkového miesta myslia rovno aj na miesto pre gril. Je to rozhodne dobrý nápad, no z vlastných skúseností je lepšie umiestňovať ho s odstupom niekoľkých metrov od lavičiek. Síce si pri chladnejšom večeri neužijete toľko tepla z ohňa, no naopak vás nebudú trápiť rozpálené uhlíky a dym pri veternom počasí. Mnohé záhradné lavičky sú ľahké, a preto nie je problém ich prípadne aj prisunúť a odsunúť podľa potreby.