Chcete byť trendy? Cestujte týmto dopravným prostriedkom 

0
2179

Ľudia vymieňajú automobil a verejnú dopravu za ekologickejšie riešenia, vďaka ktorým šetria čas, prírodu, ale aj financie. Je isté, že ich bude z roka na rok viac a preto je otázkou času, kedy sa k nim pridáte možno aj vy.

Každým rokom ich pribúda na cestách viac

Zdá sa vám, že už teraz jazdí po meste veľa ľudí na elektrických kolobežkách? Počas ďalšieho roka 2020  sa ich počet ešte zvýši, pretože tento alternatívny spôsob dopravy sa stal hitom posledných Vianoc. Tí, ktorí chceli dať svojim blízkym užitočný darček, siahli po elektrickej kolobežke, ktorá je praktická a využiteľná najmä vo veľkých mestách. S príchodom jari sa na nej bude preháňať po cestách viac a viac ľudí, pre ktorých však od januára začali platiť nové pravidlá. Ani sprísnené pravidlá cestnej premávky ich neodradili na to, aby začali jazdiť nielen ekologicky, ale aj časovo výhodne. Elektrické kolobežky sú totiž trendom dnešnej doby a v najbližších rokoch sa počet ich užívateľov ešte zvýši. Dôvodom je nielen dostupná cena, ale aj ľahká skladovateľnosť a fakt, že s ňou nemusíte čakať v dlhých kolónach.

Svoj čas tak využijete úplne inak alebo ju môžete skombinovať pri cestovaní hromadnou dopravou, kde si ju jednoducho zoberiete do ruky. Elektrokolobežky sú nielen finančne nenáročné, ale šetria aj životné prostredie. Aj to je príčina, prečo ich stále viac ľudí vymieňa za automobily. Ak ich porovnáme s bicyklom, tak majú tieto elektrické kolobežky o niečo navrch. Výhodu majú v tom, že sa dajú zložiť a veľmi ľahko ich uložíte napríklad doma do skrine. Pri jazde na nej sa nijako fyzicky nezničíte, pretože sa na nej len pohodlne veziete.

Pozor, už ste vodičom nemotorového vozidla

Ešte nedávno sme na týchto dopravných prostriedkoch mohli jazdiť po chodníku, no Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prijalo novelu zákona, ktorou sa veci zmenili. Tá upravuje postavenie účastníkov cestnej premávky tak, že užívateľ elektrickej kolobežky je už vodičom nemotorového vozidla a nie chodcom. Táto zmena sa týka všetkých elektrických kolobežiek bez ohľadu na ich výkon alebo iné parametre. V praxi to znamená, že každý vodič na nej musí jazdiť po ceste alebo chodníku pre cyklistov.

Tento spôsob dopravy však nie je úplne bezpečný a to najmä pre deti a mladšie ročníky, ktoré s cestnou premávkou nemajú toľko skúseností. Na elektrickej kolobežke je stále možné jazdiť aj po chodníku, ale len za predpokladu, že sa budú pohybovať maximálne rýchlosťou chôdze. Za nedodržanie pravidiel hrozia jazdcom pokuty rovnako, ako pri porušení pravidiel vodičov iných vozidiel. Pri jazde treba dbať aj na bezpečnosť a to rovnako, ako v prípade cyklistov. Zdá sa však, že ani nové pravidlá ľudí od tejto formy dopravy neodradili. Ak aj vás elektrická kolobežka oslovila, môžete si ju zakúpiť u športového predajcu inSPORTline, kde si zaručene nejakú vyberiete.