Čo je kľúčové pri kúpe turistickej obuvi?

0
209
Čo je kľúčové pri kúpe turistickej obuvi?
Čo je kľúčové pri kúpe turistickej obuvi?

Na trhu existuje široká ponuka turistických topánok rôznych značiek, materiálov a strihov, čo môže zmiasť aj skúsených trekerov. V našom článku sa zameriame na faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere turistickej obuvi. Tieto faktory vám pomôžu, aby ste vybrali topánky, ktoré vám perfektne padnú a splnia vaše potreby.

Pohodlie turistickej obuvi

Bezpochyby najdôležitejším aspektom pri výbere turistickej obuvi je pohodlie. Turistické topánky by mali pevne sedieť na chodidle, ale zároveň poskytovať dostatok miesta na prsty. Nezabudnite si vyskúšať topánky s ponožkami, ktoré budete nosiť na túru. Počas skúšania sa prejdite po obchode a uistite sa, že topánky netlačia na žiadnom mieste a že sa v nich cítite komfortne.

Turistická obuv a terén

Rôzne typy terénu si vyžadujú rôzne typy obuvi. Pre nenáročné prechádzky po parkoch a lesných chodníkoch postačia ľahké turistické topánky s nižším strihom. Pre náročný horský terén a dlhé túry budete potrebovať odolné topánky s vyšším strihom a členkovou oporou, ktorá ochráni vaše chodidlá pred zranením.

Materiál turistickej obuvi

Turistická obuv je vyrobená z rôznych materiálov, ako je koža, syntetika a textil. Koža je odolná a priedušná, syntetika je ľahká a rýchlo schne, textil je priedušný a lacný. Podrážka topánky býva vyrobená z gumy alebo polyuretánu. Guma je odolná a priľnavá, polyuretán je ľahký a flexibilný. Niektoré topánky majú membránu, ktorá je nepremokavá a priedušná. Najčastejšie používané membrány sú Gore-Tex a eVENT.

Hmotnosť a cena turistickej obuvi

Hmotnosť topánky je dôležitá najmä pri dlhých túrach. Ľahké topánky vám uľahčia chôdzu a znížia únavu chodidiel. Textilné topánky sú ľahšie, ale menej odolné voči poškodeniu. Ak sa necítite v koženej obuvi dobre, vyhovovať vám bude pánska a dámska turistická obuv zo syntetických materiálov so spevnenou špičkou a pätou.

Cena turistickej obuvi sa môže pohybovať od desiatok do stoviek eur. Cena závisí od značky, materiálov a strihu topánok. Než si kúpite topánky, zvážte, ako často budete chodiť na túry a akým typom terénu budete prechádzať.

Záverečné tipy pre kúpu turistickej obuvi

Vyberte si topánky z kvalitných materiálov a nezabudnite k nim dokúpiť vhodné ponožky. Zamerajte sa na topánky s dostatočnou oporou členkov s ohľadom na výšku strihu. Oplatí sa investovať do obuvi s membránou pre prípad dažďa. Pri rozhodovaní, akú obuv do hôr vybrať, vám pomôžu recenzie spotrebiteľov. Kvalitná turistická obuv vám vydrží dlhé roky a ochráni vaše chodidlá pred zraneniami.

Autor: Gabriela Kudláčová