Jóga ako liek pre telo i dušu

0
1481

To že športovať je zdraviu prospešné všetci dávno vieme. No v zásade platí: nie je šport, ako šport. Každá fyzická aktivita so sebou prináša mnohé benefity ale aj niekoľko obmedzení. Silové športy sú vhodné pre silnejšie typy postavy, naopak, dynamické aktivity sú vhodnejšie pre viac atletické typy. Ak by ste si chceli s partnerom/partnerkou vyraziť na spoločné cvičenie, vaše možnosti by boli vcelku obmedzené. Existuje však cvičenie, ktoré je vhodné pre všetky vekové kategórie, typy postavy či úrovne fyzickej zdatnosti.
Áno, hovoríme o jóge.

Čo to vlastne jóga je?

Asi každý z čitateľov už niekedy počul o tomto druhu cvičenia. Existujú mnohé názory na to, čo to jóga vlastne je a mnohé diskusie o účinnosti tejto aktivity.
Jóga je z historického hľadiska viac ako len metódou cvičenia – je to životný štýl. Tu nejde iba o súbor cvikov či metód dýchania, s jógou sa spája aj meditácia a celková rovnováha v živote. Každá póza (asána) má svoj význam a podporuje funkciu v rozličných častiach tela.

Osem dôvodov prečo cvičiť jógu:

 1. Zníženie stresu a zlepšenie nálady
  Niektoré metódy používané v tomto cvičení, ako napríklad meditácie s upriamením pozornosti na vlastný dych, odbúravajú stres a navodzujú pocit stavu úplného uvoľnenia. Pravidelné praktizovanie tohto druhu meditácii takisto zvyšuje hladinu kyslíka v mozgu, čo navodzuje pocit šťastia.
 2. Zvýšenie sebavedomia
  Mnohé štúdie preukázali, že jóga výrazným spôsobom prispieva ku zdravému sebavedomiu. A to pomocou uvoľnenia napätia z mysle a utvorením pozitívneho obrazu o sebe samom. Spojenie so vlastným vnútrom, ktoré si touto aktivitou vieme vybudovať, ďalej, prispieva ku zlepšeniu vzťahov a zvýšeniu úrovne empatie voči nášmu okoliu.
 3. Zníženie risku náhodného úrazu
  Jóga, oproti, intenzívnejším aktivitám ako je beh či posilňovanie, účinne ale zároveň šetrne spevní každý sval v tele. Tým pádom nadobudnete väčšiu fyzickú silu bez rizika vzniku zranenia.
 4. Pomoc pri tvarovaní postavy
  Popri racionálnej výžive, je pohyb neodlúčiteľnou súčasťou každej snahy o zdokonalenie postavy. Práve jógové cvičenie má za následok spevnenie svalov a tým vytvarovanie ideálnej postavy.
 5. Zlepšenie flexibility
  Mnoho ľudí tvrdí, že nie sú dostatočne ohybný na to, aby jógu čo i len skúsili. No v realite je to presne naopak, pomocou jógy postupne nadobudneme potrebnú flexibilitu a naše telo sa stáva ohybnejším.
 6. Zvýšenie fyzickej sily
  Mnoho „asán“ posilňuje svalstvo a tým zvyšuje fyzickú silu.
 7. Zlepšuje dýchanie a znižuje krvný tlak
  Rôzne dýchacie cvičenia, ktoré sú praktizované počas jógy, majú pozitívny vplyv na pľúcnu kapacitu a správnymi technikami tak vieme reálne zväčšiť objem pľúc.
 8. Zlepšenie držania tela.                                                                              Pravidelné naťahovanie a posilňovanie svalstva v oblasti chrbta má za následok pekné držanie tela a človek tak pôsobí zdravšie, ladnejšie ale aj psychicky vyrovnane.