Lekárnička z prírody: migréna

0
1539

Všetci to poznáme, akákoľvek bolesť vie riadne narušiť či už pracovný alebo oddychový deň. Nič nie je horšie ako trápiť sa bolesťami a nemať „po ruke“ nič, čo by vám pomohlo. Mnoho ľudí v dnešnej dobe zaujalo skôr odmietavý postoj voči liekom a liečivám, ktoré bežne dostať v lekárni. Ak ani vy nemôžete či nechcete zbytočne konzumovať lieky plné chemických látok, máme pre vás zopár užitočných typov, ako si uľaviť od bolesti hlavy prírodnou cestou.

Čo to vlastne migréna je?

Migréna je chronické ochorenie charakteristické opakujúcimi sa bolesťami hlavy. Bolesť môže byť citeľná na jednej konkrétnej či oboch stranách hlavy. Často je táto bolesť sprevádzaná pocitmi nevoľnosti, zvracaním či extrémnou citlivosťou na svetlo a zvuk. V niektorých prípadoch môžu byť prítomné poruchy videnia, ako napríklad drobné svetelné body, mravčenie pred očami alebo neschopnosť zaostriť.
Ide o stav veľmi silnej bolesti hlavy, ktorý je spôsobený neurologickými a vaskulárnymi zmenami v mozgu. Príčiny tejto nepríjemnej bolesti nie sú známe, no vedci sa zhodujú v tom že, príznaky sprevádzané migrénu sa podobajú tým, ktoré nastávajú počas mozgovej porážky („kŕče“ ktoré uzatvárajú tepny zásobujúce mozog kyslíkom).

Čo pomáha?

Nakoľko migrény sú niekoľkonásobne silnejšie ako „obyčajná“ bolesť hlavy, tak žiadny liek (či už prírodný alebo chemický) nezaručuje okamžitú úľavu. No existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžeme bolesť utlmiť či jej dokonca predísť.
Kofeín – jednou z možností môže byť aj malé množstvo kávy alebo čierneho čaju. Kofeín obsiahnutý v týchto nápojoch rozťahuje cievy a bolesť by tak mala povoliť.
Studený obklad – táto technika slúži výlučne na zmiernenie bolesti v danom momente a navodenie jemnej úľavy.
Teplý obklad – mnoho ľudí používa práve studený obklad, no teplo takisto rozťahuje cievy a tým pádom pôsobí blahodarne pri bolestiach.
Pokoj a tma – najpodstatnejšie je eliminovať svetlo a hluk v najväčšej možnej miere a pokúsiť sa zaspať.
Pravidelná fyzická záťaž – mnoho odborníkov sa zhodlo, že pravidelné cvičenie pozitívne vplýva na minimalizovanie výskytu migrén.
Správna strava – migrény často spôsobujú aj potraviny, ktoré máme problémy stráviť a preto je vhodné viesť si denník. Ak si dokážete zapisovať čo ste v ktorý deň skonzumovali, v prípade že vás zastihne migréna, viete určiť ktoré jedlo mohlo bolesť spôsobiť.
Správny spánok – je úplne zrejmé, že nedostatok spánku môže vyvolať bolesti. No platí to aj naopak, v prípade že máte spánku viac ako je, pre vaše telo, potrebné tiež sa môže objaviť migréna.