Lepok alebo glutén je zmes proteínov gliadínu a glutenínu. Spolu so škrobom sa nachádzajú v obilninách ako sú pšenica, jačmeň, špalda či raž. Ovos sám osebe lepok neobsahuje, no môže byť kontaminovaný, ak je pestovaný v blízkosti obilnín obsahujúcich lepok.
Gliadín a glutenín predstavujú približne 80 % všetkých proteínov obsiahnutých v pšeničnom zrne.
Lepok ako dôležitá zložka pre naše zdravie
S užívaním lepku sa spája aj známa porucha – celiakia. Toto ochorenie sa prejavuje neznášanlivosťou imunitného systému voči lepku a spôsobovaním nemalých zdravotných problémov. V súčasnej dobe touto autoimunitnou poruchou trpí približne 1 % populácie. „Liečba“ je jednoduchá – úplná eliminácia konzumácie výrobkov obsahujúcich lepok.
Mali by sme sa teda všetci vzdať konzumácie gluténu?
Rozhodne NIE!
Niektoré štúdie označujú lepok ako dôležitý zdroj výživných proteínov, často používaných ako prímes do potravy s nízkou nutričnou hodnotou. Celozrnné produkty, prirodzene obsahujúce lepok, sú bohaté na vitamín B, železo i vlákninu. Dokonca majú prevenčnú funkciu voči cukrovke či srdcovo – cievnym ochoreniam, tvrdia americkí vedci.
Spoločenstvo NCGS (non celiac gluten sensitivity) nedávno zistilo, že lepok vôbec nemusí byť to, čo spôsobuje nepríjemné príznaky intolerancie.
Za všetko môže FODMAPS
FODMAPS sú malé molekuly sacharidov, ktoré tráviaca sústava väčšiny ľudí nedokáže rozložiť a stráviť. Tieto látky sa nachádzajú v potravinách ako cesnak, artičoky, jogurty či niektoré druhy ovocia. Belgická vedkyňa Jessica Biesiekierski tvrdí, že obmedzením FODMAPS sa zredukujú symptómy celiakie u 70% ľudí. Biesiekierski však uvádza, že v prípade podozrenia celiakie, je nevyhnutné v prvom rade vyhľadať odbornú pomoc a diétu FODMAPS zaradiť do jedálnička až po konzultácii s doktorom.
Trpím intoleranciou na lepok?
Napriek novým zisteniam, faktom stále ostáva že celiakia je vážne ochorenie a mnohým ľuďom komplikuje život. Ak u vás pretrvávajú niektoré z nasledujúcich príznakov, odporúčame absolvovať vyšetrenie:
hnačka, ale aj zápcha
chudnutie
chudokrvnosť (anémia)
rednutie kostí (osteoporóza)
zvýšená kazivosť zubov
celková slabosť a únava
bolesti hlavy až migrény
emocionálne zmeny
kožné problémy
zahmlená myseľ (neschopnosť pohotovo reagovať či problémy so sústredením)
duševné zmeny
Ako vo všetkých oblastiach aj tu existuje mnoho názorov na to, čo je zdraviu prospešné a čo nie. Preto odporúčame spoliehať sa na vlastný úsudok a zistiť čo je najvhodnejšie pre vás. Neexistuje univerzálny jedálniček, ktorý by vyhovoval každému organizmu. Preto je nevyhnutné nájsť potraviny, ktoré sú pre vás prospešné a eliminovať tie, ktoré vám, naopak, škodia.