Vybrať perfektné turistické topánky nie je až tak zložité

0
2072
Vybrať perfektné turistické topánky nie je až tak zložité

Nájsť v obchodoch turistické topánky nie je problém. Nájsť perfektné turistické topánky môže narobiť vrásky na čele nejednému začínajúcemu turistovi. Vybrať dokonalé topánky do hôr nemusí byť až taký problém. Stačí sa držať pravidla štyroch V.

Veľkosť turistickej obuvi

Každá obuv, ktorú nosíte, by vám mala sadnúť. O to viac platí táto zásada v prípade turistických topánok. Ak vás turistická obuv začne tlačiť v polovici túry, ste vo veľkých problémoch. Prejsť kilometre v tlačiacej obuvi znamená nepekné a bolestivé pľuzgiere. Navyše vás bolesť oberie o silu a môže viesť k zraneniu.

Turistické topánky je dobré si vyskúšať spolu s ponožkami, ktoré nosíte na túru. Po predajni sa prejdite. V prípade špecializovaných predajní máte k dispozícii aj plošinu, aby ste vyskúšali či vás obuv netlačí pri vzostupe alebo zostupe. Vždy obuv pevne zaviažte a okrem prechádzky skúste chodidlo poohýbať. Obuv je lepšie skúšať popoludní, kedy chodidlo mierne opuchne.

Kupujete topánky zásadne online? Vyberte e-shop, ktorý umožňuje bezplatnú výmenu a riaďte sa veľkostnými tabuľkami daného obchodu.

Výška turistickej obuvi

Pánska a dámska turistická obuv sa vyrába v rôznej výške. Výška topánok do hôr je dôležitá kvôli pohodliu a bezpečnosti. Pre nenáročných turistov, ktorí sa pohybujú predovšetkým po vyznačených trasách bez prevýšení, stačia topánky po členky.

Vyššie turistické topánky sú určené pre skúsených trekerov, ktorí si radi vyšliapu poriadny kopec alebo chodia na dlhé túry. Počas výstupov potrebujú oporu pre členky a stabilitu pre celú nohu.

Výplň turistickej obuvi

Bežné topánky sa kupujú podľa vrchného materiálu. Aj turistické topánky je dôležité preskúmať z tohto hľadiska. Je jasné, že kožené topánky vydržia dlhšie ako textilné. Avšak ani textilné nie sú zlé, ak sú spevnené na prstoch a päte alebo majú vo vnútri všitú membránu.

Výplň resp. vnútro turistickej obuvi je o membráne. Membrána sa stará o to, aby topánky nepremohli a aby mohlo chodidlo dýchať. Overte si tiež materiál stielky. Antibakteriálne stielky a stielky s ergonomickým tvarovaním sú v obuvi do hôr dôležitou časťou topánok.

Výnimočnosť turistickej obuvi

Turistická obuv nie je výnimočná len kvôli strihu, odolnosti alebo pevnosti materiálu. Ide o obuv, ktorá má špecificky vyrobenú podošvu. Podošva turistickej topánky je odolná voči prepichnutiu a je pružná kvôli zníženiu dopadu otrasov na členky, kĺby a celé nohy. Podošva má špeciálne tvarovaný vzor, ktorý odvádza vlhkosť a bráni pošmyknutiu.