Toto je pri kúpe snehových reťazí najdôležitejšie

0
1465
Toto je pri kúpe snehových reťazí najdôležitejšie

Jar je skvelým obdobím, kedy kúpiť snehové reťaze. Prečo? Pretože na jar nájdete snehové reťaze na internete i v kamenných obchodoch so zľavou. Kúpte reťaze teraz a ušetríte. Viete, čo je pri kúpe reťazí najdôležitejšie, na čo si dávať pozor a ako reťaze vybrať?

Textilné, kovové alebo tekuté reťaze?

Výber snehových reťazí nie je vôbec zložitý. Kúpiť sa dajú tri základné typy, a to reťaze kovové, textilné a tekuté. Textilné a kovové snehové reťaze sú zákonom schválenou pomôckou, tekuté sú len provizónym riešením a nemôžete ich brať ako náhradu za oceľové.

Kovové snehové reťaze

Pre motoristov, ktorí v zime jazdia do hôr pravidelne, odporúčame kúpiť oceľové kovové reťaze. Tieto reťaze sú zákonom schválené, účinné a spoľahlivé. Kovové reťaze vám vydržia roky, takže pri rozrátaní vstupnej investície ide o pár eur ročne. Nevýhodou kovových reťazí je problematickejšie nasádzanie na kolesá. Keď nie ste zruční, priplaťte si za reťaze s automatickým upínaním. Pozor na to, že oceľové reťaze nie sú veľmi šetrné k diskom. Narúšajú funkčnosť elektronických zariadení vo vozidle, zle reaguje napríklad snímač tlaku pneumatík. Samotná jazda s nasadenými snehovými reťazami nie je veľmi komfortná, reťaze sú hlučné a musíte s nimi jazdiť veľmi pomaly.

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze v kvalite dobiehajú tie kovové. Ich najväčšiu pomoc pocítite počas jazdy po ľade, kedy sú veľmi účinné. V hlbokom snehu nie sú až tak účinné, ale po ujazdenom snehu jazdia perfektne. Veľká výhoda textilných reťazí tkvie v tom, že sa na kolesá nasádzajú veľmi jednoducho a sú skladné.

Veľkosť snehových reťazí

Pri kúpe snehových reťazí postupujte podobne ako v prípade pneumatík. Práve pneumatiky vám našepkajú, akú veľkosť reťazí kúpiť. Označenie pneumatík resp. údaje o ich rozmeroch nájdete na bočnici pneumatík. Podľa tohto parametru kúpte snehové reťaze. Obozretní musia byť motoristi, ktorých vozidlo má úzky priestor medzi podbehom a pneumatikou. Veľmi široké reťaze môžu spôsobiť poškodenie karosérie alebo pneumatík.

Typ vozidla

Reťaze vyberajte aj podľa modelu vozidla. Iné reťaze sú vhodné pre menšie osobné vozidlá a iné pre SUV. Snehové reťaze nájdete dokonca aj pre traktory, autobusy alebo nákladné vozidlá. Značne zjednodušený výber reťazí poskytujú internetové obchody. Vďaka vyhľadávacím filtrom nájdete vhodné reťaze behom pár minút.