Kožená turistická obuv. Čo robiť, aby vyzerala aj po rokoch ako nová

0
714
Kožená turistická obuv. Čo robiť, aby vyzerala aj po rokoch ako nová

Pri rozhodovaní, či kúpiť koženú, alebo textilnú obuv do hôr, padá jasná voľba na kožu. Spracovaná useň vydrží roky, len tak sa nepretrhne alebo nevyšúcha. Dokonca nemusí byť vidieť ani to, že kožené topánky nosíte už roky. Samozrejme za predpokladu dôslednej starostlivosti a impregnácie kože.

Kožená turistická obuv je vodoodpudivá

Spracovaná koža, a to hlavne tá, ktorá sa získava z hovädzieho dobytka, má veľa skvelých vlastností. Na kožených topánkach sa netvoria trhliny a koža dokáže odolať pôsobeniu vody. Vodoodpudivosť je výsledkom špeciálnej technológie, pomocou ktorej sa do usne napúšťajú hydrofóbne prípravky. Vhodná starostlivosť je cestou k udržaniu ochrannej funkcie vodoodpudivého filtra a k bezchybnému vzhľadu. Kožená turistická obuv vám môže naozaj vydržať dlhé roky bez degradácie materiálu.

Zázračná membrána

Pod koženým zvrškom majú turistické topánky všitú membránu. Najčastejšie ide o membránu značky Gore-Tex. Koža v spojení s membránou je silným bojovníkom proti vlhkosti. Pred vynájdením technológie Gore-Tex vznikali problémy s obuvou hlavne kvôli nepriedušnosti. Našťastie je minulosť za nami a spotené nohy v obuvi s membránou nehrozia.

Čistenie pre krásu i funkčnosť

Pánska a dámska turistická obuv potrebuje údržbu nielen pre krásu. Je jasné, že zablatené topánky nevyzerajú esteticky, ale dôležitejšie je, aby ste kožu zmäkčovali a chránili prípravkami. Prvým krokom pri údržbe kože je jej očistenie kefkou s jemnými štetinami. Druhým krokom je impregnácia kože. Na impregnáciu použite prostriedky obsahujúce fluokarbóny. Vhodné nie sú mastné prípravky. Mastný povrch sa môže zdať na pohľad atraktívny, pretože dodáva koži lesk.

Lenže prostriedky na olejnatej báze kožu veľmi zmäkčujú. Tá následne stráca jednu z najdôležitejších vlastností – odolnosť voči prepichnutiu. Odporúčame vrchnú vrstvu topánky ošetriť voskom. Vosk jemne zmení farbu kože, ale nezníži jej funkčnosť. Po ošetrení bude useň vlhká. Dajte jej čas, aby poriadne vyschla. Nesnažte sa tento proces urýchliť postavením topánok na slnko alebo pod radiátor. Rýchle schnutie môže na povrchu kože vytvoriť praskliny.