Med a jeho zázračné účinky

0
1849

Už od dávnych dôb bol med používaný, nie len, na dochucovanie pokrmov ale najmä pre jeho liečivé účinky. Konzumácia tohto „tekutého zlata“ prináša nespočetné množstvo pozitívnych benefitov pre telo, pokožku či tráviaci trakt. V nasledujúcom článku vám prinášame účinky medu o ktorých ste možno ani netušili.

Vysoký podiel antioxidantov

Kvalitný med obsahuje antioxidanty ako sú fenoly, enzýmy či prírodné kyseliny, ktoré sú zdraviu prospešné. Americký vedci tvrdia že kombinácia týchto látok dáva medu neobyčajnú, liečebnú silu.
Antioxidanty majú priaznivý vplyv na zníženie rizika vzniku srdcovo – cievnych ochorení, niektorých typov rakoviny a takisto znižujú krvný tlak. Antioxidanty sa taktiež používajú pri rôznych očistných kúrach, nakoľko detoxikujú organizmus.

Prírodné antibiotikum

Med účinne posilňuje imunitný systém a má antibakteriálne vlastnosti. Práve pre spomínané antibakteriálne vlastnosti je vhodný pri zápale hrdla či dráždivom kašli. Ideálna kombinácia pri týchto zdravotných problémoch je med a cesnak. Vhodný je taktiež sirup z medu a vylúhovanej cibule – nakrájanú cibuľu necháme namočenú v mede po dobu dvoch dní. Následne cibuľu vyberieme a domáci sirup proti kašľu skladujeme v chladničke.

„Menšie zlo“ pre cukrovkárov

Nedávne výskumy potvrdili, že napriek obsahu jednoduchých cukrov v mede, ich úroveň sa nedá porovnávať s obyčajným cukrom, či dokonca, s umelými sladidlami. Vďaka kombinácii fruktózy a glukózy pomáha med regulovať hladinu cukru v krvi. Niektoré medy majú nízky hypoglykemický index, čo znamená že sa energia z nich uvoľňuje postupne a tým sa nenarúša stabilita hladiny cukru v krvi.

Zdravší spánok s medom

Med má, okrem iného, aj upokojujúce účinky. Preto, ak aj vy máte problémy zaspať, odporúčame, rozpustiť ho v teplom mlieku a vypiť tesne pred spaním. Bude sa vám zaspávať jednoduchšie, rýchlejšie a v noci sa nebudete budiť.

Priaznivé účinky na pleť

Široké využitie medu v kozmetickom priemysle je už dávno známe. Vďaka látkam obsiahnutým v mede môžeme dodať výživu a jemnosť vlasom, pokožke či perám. Dezinfekčné účinky pomáhajú pri akné a iných kožných problémoch.
Odporúčame medovú kúru používať aspoň raz týždenne.

Podpora pamäti

Pre správnu funkciu mozgu je nevyhnutný vápnik. Med pomáha práve vstrebávaniu vápnika do organizmu a tým celkovo zlepšuje mozgovú činnosť.

Pozor na kvalitu

V obchodoch je ponuka medov veľmi široká. Ako teda vybrať ten kvalitný?
V prvom rade skontrolujeme krajinu pôvodu – často sa stáva že med je zmesou z rozličných krajín. Vtedy vieme, že med nie je až tak kvalitný a nevieme presne určiť aký druh to je.
Čo sa týka samotných druhou, ako je agátový, kvetový, lesný či iné, vo výživnosti sa až tak nemenia. Je iba na vás ktorý vám chutí najviac.