Kedy je najvyšší čas na výmenu pneumatík?

0
1729

Predstavte si, že ste vo vysokej rýchlosti na diaľnici a náhle auto nefunguje tak, ako by malo. Zvláštny zvuk, škrípanie pneumatík či ťažká manipulácia sú len niektoré príznaky toho, že niečo nie je v poriadku. Jeden z dôvodov, prečo vás zastihli tieto nepríjemnosti, môžu byť aj opotrebené pneumatiky, ktoré výrazne ovplyvňujú vašu jazdu.

Kedy je najlepší čas na výmenu pneumatík za nové?

Čo spôsobuje poškodenie pneumatík?

  • Fyzikálne faktory,
  • Klimatické podmienky,
  • Podmienky na ceste,
  • Nesprávne pneumatiky.

Existujú teda rôzne faktory, ktoré môžu ovplyvniť dobu potrebnú na výmenu pneumatík a poškodenie pneumatík.

Fyzikálne faktory

Vek: je to dôležitý faktor, pretože pneumatiky môžu prežiť len obmedzený čas. Majte na pamäti päťročné alebo desaťročné pravidlo, aby ste ich v týchto intervaloch vymenili za nové.

Opotrebovanie a poškodenie: ak využívate auto na pravidelné cesty alebo na dlhé vzdialenosti, potom je pravdepodobné, že sa letné pneumatiky opotrebujú rýchlejšie. Môže dôjsť k poškodeniu pneumatík a následnému ovplyvneniu ostatných častí vozidla.

Klimatické podmienky

Súčasná klíma zohráva dôležitú úlohu pri určovaní stavu vášho vozidla. Počas chladných zimných dní môže dôjsť k možnému poškodeniu pneumatík, pretože jazda na snehu a ľade spôsobuje menšiu trakciu pneumatík, čo znižuje kvalitu vozidla. Extrémne vysoké teploty sú tiež nebezpečné, pretože slnečné svetlo a škodlivé UV žiarenie môže spôsobiť poškodenie letných pneu.

Podmienky na ceste

Ak je cesta na vašej pravidelnej trase pokrytá výmoľmi, obrubníkmi či ostrými predmetmi, budete možno musieť vymeniť pneumatiky skôr v porovnaní s jazdou na rovnej a udržiavanej ceste.

Nesprávne pneumatiky

Ak používate pneumatiky rôznych značiek, môžu nielen spomaliť vaše vozidlo, ale tiež spôsobiť jeho poruchu. Vždy sa odporúča používať pneumatiky rovnakej značky pre efektívnu jazdu, a to trebárs letné pneumatiky Matador.