Lacné a drahé pneumatiky – aký je medzi nimi rozdiel?

0
1695

Pneumatiky na autách sú záležitosťou, ktorú v žiadnom prípade netreba podceňovať. Hoci situácia je taká, že ľudia pozerajú najviac na cenu a až potom na ostatné parametre, treba sa rozhodovať nielen podľa nej. Tak ako iné výrobky, aj pneumatiky máme k dispozícii v rôznych cenových kategóriách, pričom ide o lacné a najdrahšie. Keďže sú pneumatiky pre slovenskú rodinu vyšším výdavkom ako napríklad bežný nákup v obchode je samozrejmé, že každý chce na nich ušetriť čo najviac.

V prípade, že aj vaše auto potrebuje nové papuče, mali by ste sa v prvom rade dobre porozhliadnuť po tom, čo vám trh ponúka. V prípade pneumatík máme k dispozícii tri triedy a to ekonomickú, strednú a vysokú, ktoré sa líšia nielen cenou a kvalitou, ale aj trvanlivosťou a výkonom. Samozrejme treba počítať s tým, že zimné pneumatiky stoja o niečo viac ako tie letné a preto sa na ich kúpu po finančnej stránke treba pripraviť ešte viac. Najlepším obdobím na ich zakúpenie je koniec leta alebo začiatok jesene, kedy predídete situácii, že k vám dorazia neskôr, ako ste plánovali. Vy tak budete mať dostatok času na ich výmenu bez toho, aby ste sa obávali príchodu skorého zimného počasia.

Ak si drahšiu verziu pneumatík dovoliť za žiadnych okolností nemôžete, je to v poriadku. Zakúpiť si pokojne môžete aj lacné pneumatiky, ktoré patria do skupiny ekonomických. Treba však myslieť na to, že tento druh nie je určený na dynamickú jazdu, ale skôr pokojnú po meste, kde sa budete vyhýbať úmyselným šmykom. V prípade, že máte radi divokú jazdu, vyzbrojte vaše auto skôr drahšími gumami, ktoré vás lepšie ochránia pred možnou dopravnou nehodou. Lacné pneumatiky nie sú vhodné ani pre vodičov, ktorí jazdia dlhé trasy  alebo majú vozidlo s vysokým výkonom. Ak v tomto prípade do pneumatík neinvestujete, riskujete tak nielen škodu na aute, ale aj na vašom zdraví či dokonca živote. Adrenalínovejší vodiči by preto mali do svojho auta investovať o čosi viac, pretože potrebujú mať vo vozidle omnoho väčšiu istotu.

Súčasťou dobrých kolies sú aj disky, ktoré z vášho auta urobia úplne iné vozidlo. Na výber máte z oceľových a hliníkových diskov, ktoré možno na prvý pohľad nerozoznáte, no ich funkcie sa v mnohom líšia. Odporúčame hliníkové disky, ktoré vás prekvapia dlhšou životnosťou a aj ľahkou možnosťou očistenia. Hoci sú o niečo drahšie ako tie oceľové, na ceste sú vďaka svojej váhe bezpečnejšie, pretože vám umožnia auto zabrzdiť o niečo skôr. Práve alu disky sú tými, na ktoré mnohí vodiči nedajú v žiadnom prípade dopustiť a za oceľové by ich nikdy nevymenili. Je len na vás, koľko chcete do kúpy pneumatík a diskov investovať, no treba myslieť na to, že si ich nekupujete na jednu sezónu, ale na niekoľko rokov.