Najdôležitejšie otázky pri výbere vchodových dverí

0
1192

Hoci vchodové dvere nekupujeme každý rok, ak už k tomu príde, mali by sme si ich výber dobre premyslieť. Či sa už sťahujete alebo len potrebujete staré dvere vymeniť, zodpovedať by ste si mali niekoľko základných otázok. Ak si ich rozmyslíte pred samotnou kúpou je veľmi pravdepodobné, že budete mať dvere, ktoré splnia všetky vaše očakávania.

Hlavne, či vedľajšie?

Ako prvé si musíte ujasniť, či potrebujete nové hlavné vchodové dvere alebo vedľajšie.  Hlavné slúžia ako prvý prechod do domu či bytu, no vedľajšie sa od nich odlišujú. Často majú funkciu terasových dverí alebo tých, ktoré poskytujú rezervný prechod do domácnosti. Nezabúdajte na to, že všetky vchodové dvere by sa mali otvárať dovnútra, čo je ich základný prvok. Veľmi dôležitým faktorom je aj bezpečnosť, ktorá by mala byť samozrejmosťou. Nie všetky dvere však spĺňajú toto kritérium a preto je dobré si na neho bližšie posvietiť. V rámci bezpečnosti hovoríme najmä o ochrane proti vlámaniu. Situácia u nás nie je v tomto smere najhoršia, ale nemáme sa ani čím chváliť.

Preto by mali byť bezpečnostné dvere samozrejmosťou rovnako v bytoch aj domoch. Vďaka nim sa nemusíte obávať nechať deti doma samotné, pretože s dokonale uzamykacím systémom a prvkami proti prerezaniu a vypáčeniu budú v bezpečí. Dôležitým faktorom je aj ochrana proti požiaru, ktorý nemusíte spôsobiť vy, ale aj vaši susedia. Ich konanie najmä v bytových domoch nedokážeme ovplyvniť a ak chcete byť uchránený vy a aj váš majetok, protipožiarne dvere sú najlepším riešením.  Odolné sú nielen voči plameňom a dymu, ale aj teplu. Takéto dvere si ale určite nemontujte sami a nechajte to na skúseného odborníka. Keďže sa musia podľa stavebného zákona osadiť do protipožiarnej obložkovej zárubne, nie je to také jednoduché ako pri obyčajných dverách.

A čo materiál?

Dvere sa rozdeľujú nielen podľa funkcií a typu, ale aj podľa materiálu a povrchu. Veľmi obľúbeným je stále plast, ktorý je v pomere ceny a kvality tým najlepším riešením. Ak chcete dlhú životnosť, vyberte si hliník. Najprírodnejším materiálom je drevo, no treba sa o neho starať, po čom nie každý túži. V rámci bezpečnosti je najlepšou voľbou oceľ, ktorá má zabudované aj špeciálne bezpečnostné prvky. Pozitíva a negatíva materiálov zvážte vopred, aby ste sa vyhli nespokojnosti. Súčasťou vchodových dverí môžu byť rôzne doplnky, ako je napríklad sklo alebo hrubý rám. Nech sa rozhodnete akokoľvek, dvere by ste mali zladiť k oknám, aby dom nevyzeral rušivo. Zaujímavou alternatívou sú eurookná, ktoré preferuje stále viac zákazníkov.