Poznáte pravidlo „4“ pre zimné pneumatiky?

0
1584

Ak nie, v nasledujúcom texte sa s ním zoznámite. Toto pravidlo „4“ dokonale vystihuje všetko potrebné, čo by ste o používaní zimných pneumatík mali vedieť.

Čo znamená pravidlo „4“

Pravidlo „4“ obsahuje štyri základné body, ktoré sú dôležité pri používaní zimných pneumatík:

  1. Zimné pneumatiky by mali mať minimálnu hĺbku dezénu 4 milimetre.
  2. Zimné pneumatiky je potrebné obuť na všetky 4 kolesá!
  3. Používať by sa mali maximálne 4 sezóny.
  4. Je potrebné mať ich obuté minimálne 4 mesiace počas zimy.

Poďme si jednotlivé body rozobrať podrobnejšie.

  1. Minimálna hĺbka dezénu 4 milimetre. Zákon ukladá povinnosť vymeniť zimné pneumatiky, ak hĺbka dezénu dosiahne 3 milimetre. No podľa skúseností takto hlboký dezén nepostačuje. Zimná pneumatika, ktorá má dezén zjazdený na 3 milimetre, už nemá také dobré jazdné vlastnosti. Kvôli horšiemu odvádzaniu vody a nečistôt hrozí vyššie riziko šmyku. Preto, aj keď zákon hovorí niečo iné, pre bezpečnú a pohodlnú jazdu by ste mali zimné pneumatiky vymeniť už vtedy, keď hĺbka dezénu klesá pod 4 milimetre. Pokiaľ ide o nečistoty, k ich menšiemu usádzaniu v zime prispievajú aj hliníkové disky. V plechových diskoch sa totiž zamrznutý a utlačený sneh a nečistoty usádzajú omnoho viac. Ak teda nechcete jazdiť s nánosom snehu na kolesách, voľte hliníkové disky.
  2. Nutnosť mať zimné pneumatiky na všetkých 4 kolesách. Mnohí vodiči sa mylne domnievajú, že mať zimné pneumatiky na hnacej náprave je úplne postačujúce. Avšak nie je to pravda. V prípade, že je hnacou predná náprava a vozidlo má vzadu letné pneumatiky, zvyšuje sa riziko pretáčavého šmyku. V opačnom prípade, teda s letnými pneumatikami na predných kolesách, hrozí nedotáčavý šmyk.
  3. Zimné pneumatiky používať maximálne 4 sezóny. A to aj v prípade, ak ešte ich dezén nie je zjazdený. Prečo? Guma totiž časom stráca svoje vlastnosti. Pneumatiky tak môžu byť doslova nebezpečné. Preto je iste vhodnejšie kúpiť nové pneumatiky. Ak vás odrádza vysoká investícia, vybrať si môžete aj lacné pneumatiky. Nie vždy je totiž vysoká cena zárukou vhodnosti a kvality pneumatík. Aj lacné pneumatiky, bez ohľadu na cenu, musia spĺňať všetky nároky na kvalitu a bezpečnosť.
  4. Zimné pneumatiky mať obuté aspoň 4 mesiace v zime. A to minimálne od 15. novembra do 31. marca. Ak je však na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy, prípadne teploty klesajú pod 70C, neváhajte prezuť na zimné pneumatiky aj skôr a mať ich obuté dlhšie.

Ak chcete v zime jazdiť bezpečne, pravidlo „4“ sa pri používaní zimných pneumatík určite oplatí dodržiavať!