BITCOIN alebo nová éra peňazí

0
1366

BITCOIN je digitálna mena a platobný systém, ktorý bol predstavený už v roku 2009. Za jeho úspechom stojí človek vystupujúci pod pseudonymom Natoshi Nakamoto.
Ide o úplne odlišnú menu a preto je dôležité pochopiť jeho kľúčové vlastnosti, ktoré vám priblížime v nasledujúcom článku.

Plná decentralizácia

Decentralizácia, v tomto prípade, znamená že BITCOINy sú vydávané bez ústredného orgány. Pre porovnanie, peniaze s ktorými bežne disponujeme, vydáva centrálna banka. Fakt, že BITCOIN nespadá pod žiadnu firmu či banku, spôsobuje jeho neovplyvniteľnosť. Tým pádom je nemožné vytvárať falzifikáty, blokovať účty, ovládať finanční tok či spôsobovať infláciu.
Platobné transakcie prebiehajú úplne bez poplatkov, alebo iba s minimálnymi poplatkami. Na vykonávanie týchto transakcií sa využíva distribuovaná databáza naprieč uzlami peer– to–peer siete (táto sieť predstavuje decentralizovaný komunikační model, v ktorom má každá strana rovnaké možnosti a každá strana môže zahájiť komunikačnú reláciu, na rozdiel od klient/server modelu, v ktorom klient zadá požiadavku na službu a server túto požiadavku splní). Využívanie peer-to-peer siete umožňuje odosielať a prijímať akékoľvek množstvo peňazí kdekoľvek a s kýmkoľvek.

BITCOIN ako digitálna mena

Táto mena je naprogramovaná tak, aby boli nové mince uvoľňované stabilným, no klesajúcim tempom. Počet mincí by mal dosiahnuť 21 miliónov a to v roku 2140.
BITCOINy môžete mať uložené vo vašom počítači vo forme súboru s peňaženkou. Môžu byť takisto uchovaný pomocou služby tretej strany.

Ako získať BITCOIN?

Túto digitálnu menu môžete vždy získať od niekoho, kto ho reálne vlastní, prostredníctvom jedného z nasledujúcich spôsobov:

  • ťažba – potvrdzovanie správnosti transakcií. Užívatelia si sami kontrolujú, či odosielateľ neposiela viac BITCOINov ako vlastní
  • registrácia na burze – tu si môžete kúpiť BITCOINy priamo od zdroja kúpa za reálne peniaze – existujú služby, vďaka ktorým si môžete túto digitálne menu kúpiť za reálne peniaze
  • online zmenáreň
  • platba za vaše produkty alebo služby

Kde môžem BITCOIN využiť?

Túto menu môžete využívať ako na internete, tak aj u niektorých majiteľov kamenných prevádzok. Každá predajňa, ktorá BITCOIN prijíma, je viditeľne označená.
BITCOIN môžete prijímať či odosielať, alebo s ním obchodovať.

BITCOIN je revolúcia vo finančnej sfére sveta a jeho vlastníctvo nám ponúka rovno niekoľko výhod. Tieto „online“ peniaze vieme spravovať presne tak, ako každú inú menu. Nakoľko digitálna mena nie je spravovaná žiadnou osobou či bankovým subjektom, BITCOIN je iba váš a nehrozí jeho strata, ako napríklad v prípade krachu banky.