Tajomstvo farebného šatníka – naučte sa kombinovať farby

0
1682

Ako kombinovať jednotlivé farby oblečenia dohromady? Čo s čím ladí? Kupujete si radšej oblečenie v neutrálnych farbách, v čiernej a bielej, pretože nemáte potuchy o tom, ktoré farby sa k sebe hodia a ktoré naopak neladia? Kombinovanie farieb sa môže zdať veľmi komplikované, ale vďaka tomuto článku zistíte, že obliekanie farebného oblečenia môže byť veľmi jednoduché a zábavné. Kľúčom k pochopeniu tejto záhady je KOLESO FARIEB. Tieto pravidlá je samozrejme možné aplikovať nielen na šatník, ale na akúkoľvek inú oblasť, v ktorej rozhoduje farebnosť.

  1. SUSEDIACE FARBY

Sú to farby, ktoré na kolese farieb ležia vedľa seba – vyberte si hlavnú farbu a skombinujte ju  s farbou alebo farbami, ktoré ležia hneď vedľa nej – vpravo i vľavo. Oblečenie v týchto farbách tvorí harmonický celok. Napríklad ružová s červenou môžu na prvý pohľad pôsobiť disharmonicky, ale opak je pravdou, keďže v kolese farieb ležia vedľa seba.

  1. PROTIĽAHLÉ FARBY

Vyberte si na kolese farieb takú, ktorá sa vám páči. Prejdite presne na opačnú stranu kolesa  – farbu, ktorá leží presne oproti nej. Áno, je to tak jednoduché. Protiľahlé farby spolu veľmi pekne ladia. Napríklad oranžová s modrou vyzerajú úžasne – dokonca aj čierna s bielou sú protiľahlé, vďaka čomu sa vždy k sebe hodia. Rovnaké pravidlo je možné uplatniť aj pri líčení očí – na zvýraznenie zelených očí použite tiene v odtieňoch, ktoré ležia na kolese farieb oproti sebe – v prípade zelených očí fialové, hnedé alebo staroružové.

  1. FARBY V TROJUHOLNÍKU

Na kolese farieb vytvorte pomyselný rovnoramenný trojuholník, ktorého vrcholy budú spájať tri farby – vašu obľúbenú plus ďalšie dve, ktoré s ňou ladia. Pootočením trojuholníka v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek získate ďalšie vyvážené farebné kombinácie.

  1. ODTIENE JEDNEJ FARBY

Jedna farba a jej rôzne odtiene a sýtosti tvoria elegantnú vyváženú kombináciu. Toto jednoduché riešenie môžete použiť aj vtedy, keď si kupujete oblečenie na zvláštne príležitosti a nie ste si istá, či sa vám budú hodiť k vašim doplnkom.

  1. NEUTRÁLNE FARBY

Čierna, biela, šedá, námornícka modrá a hnedá sa v móde považujú za neutrálne – sú teda bezpečnou voľbou aj pre vás. Dokonale ladia so všetkými inými farbami. Práve oblečenie v neutrálnych farbách má v šatníku každá z nás. Môžete ich nosiť samostatne, alebo kombinovať s inými farbami. Sú vhodné aj keď potrebujete zvýrazniť niektorú (nie neutrálnu) farbu – napríklad si k nej vezmete svetlú kabelku a svetlé topánky.

  1. VZORY

Najprv určte aké farby sa vo vzorovanej potlači nachádzajú, následne si vyberte kľúčovú farbu, ktorá sa vám najviac páči a v tejto farbe zvoľte ostatné doplnky. Alebo zvoľte doplnky v niektorej z neutrálnych farieb.