Zistite prečo si kupujeme oblečenie, ktoré si nikdy neoblečieme

0
1644

V každom šatníku sa nájde minimálne jedna vec, ktorá ešte nemá odstrihnuté štítky a nebola nikdy oblečená. Nehovoríme o nevhodných darčekoch ale o nevhodne zakúpenom oblečení či doplnkoch. Stáva sa to často a zrejme nie ste výnimkou ani vy. Prečo teda míňame peniaze na to, čo nechceme nosiť? Poďme sa na hlavné príčiny tohto konania pozrieť bližšie.

IGNORUJEME INTUÍCIU

Najbežnejšou príčinou prečo niekto kúpi nejaké oblečenie, ktoré nikdy neopustí šatník je, že kupec spravil počas nákupu síce dobre mienené, ale mylné rozhodnutie. Takýto nákup prebieha asi takto: Niečo sa mi na tej veci páči, ale zároveň mi na nej niečo nesedí, ale keďže je na ňu zľava, zoberiem si ju. Je to klasický príklad zaujatého postoja, kedy ignorujeme fakty, ktoré nesúhlasia s našimi túžbami. Ak sa musíte k nákupu nejakej veci prehovárať, je to jasný signál, že si ju aj tak kúpite zbytočne.

KUPUJEME KVÔLI PREDSTAVIVOSTI

Druhou najbežnejšou príčinou je nepochopenie vlastných túžob a predstáv o produkte. Toto nepochopenie alebo sebaklam nám umožní rozumovo vysvetliť zmysel nákupu, ktorý by sa inak zdal nevhodný alebo nerozumný. Počas nakupovania si predstavujeme naše budúce ja, preto tak radi nakupujeme – stimulujeme našu predstavivosť. Predstavujeme si ako budeme vyzerať v danej veci keď si ju oblečieme, ako v nej budeme pôsobiť na iných…

Problém je v tom, že mnohí si predstavujú život, ktorý sa nikdy nestane skutočnosťou – že sme štíhlejší, že ideme na tropickú dovolenku či plavbu, že pôjdeme na nóbl spoločenskú akciu apod. Do tejto kategórie najčastejšie patria kúsky, ktoré sú nám pri nákupe malé – džínsy, šaty či plavky – ktoré si užijeme keď schudneme. Diéty však nefungujú a ak niekto skutočne schudne, čuduje sa, ako si také niečo mohol kúpiť. Kým si tento fakt uvedomíme, často je už na vrátenie veci príliš neskoro.

VEC SA NÁM AŽ PRÍLIŠ MOC PÁČI

Možno je tento dôvod zvláštny, ale existuje kategória ľudí, ktorým sa vec, ktorú si práve kúpili páči tak veľmi, že si ju radšej neoblečú. Tento fenomén averzie k strate je bežný najmä u ľudí, ktorým sa v detstve mnohé nedostávalo. Niekto má napríklad krásne biele šaty, ktoré lichotia postave, sú pohodlné, ale nikdy si ich neoblečú. Čo ak by ich náhodou zašpinili a viac si ich nemohli obliecť? Šetrí si ich na výnimočnú príležitosť, ktorá nemusí nikdy prísť. Niektorí ľudia si dokonca kúpia rovnaký kúsok zbožňovaného oblečenia pre istotu dvakrát, aby si ušetrili originál. Obliekajte sa vždy tak, akoby bol sviatok, výnimočný deň, ktorý si zaslúži pekné oblečenie.

Každý občas spravíme nerozumný nákup a preto je dobré využiť službu vrátenia tovaru. Preto si radšej nekupujte niečo, čo sa vrátiť nedá. Pouvažujte nad každým nákupom – kam budem túto vec nosiť?, hodí sa táto vec k môjmu životnému štýlu?, bude sa mi táto vec dobre kombinovať s oblečením, ktoré mám doma?. Nepoddajte sa pocitu, že toto je jediná príležitosť mať dizajnérsky kúsok za skvelú cenu alebo že vec je „jednoducho dokonalá“. Pri dnešnej bohatej ponuke mnohých obchodov, kamenných či online, nie je dôvod kupovať pod tlakom.