Choroba 21. storočia: závislosť na internete

0
2177

Smartphone, tablet či počítač môžu byť vysoko produktívnymi nástrojmi v bežnom živote, no ich „nadužívanie“ často vedie ku mnohým problémom. V prípade že trávite väčšiu časť času na sociálnych sieťach či hraním hier ako sociálnou interakciou, môžete mať našliapnuté na poriadny problém.
Prostredníctvom rozoznania symptómov závislosti na internete a spoznania spôsobov, akými sa môžete so závislosťou vysporiadať, si pomôžete udržať váš život on-line a off-line vo vyváženej rovine.

Ako vyzerá závislosť na mobilnom telefóne?

Oficiálny názov pre túto závislosť je nomofóbia a teda strach z bytia bez mobilného telefónu. Spúšťačom je príliš časté používanie internetu na mobilnom zariadení. V konečnom dôsledku smartphone sám o sebe nie je pôvodom vzniku závislosti, ide najmä o hry, aplikácie či o on-line svet, ktoré v nás vťahujú stále viac a viac.
Internetová závislosť môže viesť ku mnohým nežiaducim príznakom, ako sú:
Budovanie virtuálnych vzťahov
Online vzťahy sú zväčša neosobné a majú tendenciu nás vzďaľovať od reálnych priateľov či rodiny.
Príliš veľa informácii
Určite to poznáte – cítite jemnú bolesť hlavy a Google vám na základe vašich symptómov predpovie že máte posledné dva týždne života.
Takýto prísun informácii nie je prospešný pre zdravé mentálne fungovanie, nehovoriac o tom, že množstvo informácii na internete nie je úplne pravdivých či nepochádza z dôveryhodného zdroja.
Depresia a pocit osamelosti
Zatiaľ čo sa nám môže zdať, že internet nám dáva pocit spoločnosti, pravda je inde. V skutočnosti práve jeho časté využívanie má za následok pocity osamelosti a depresie.
Znižovanie schopnosti koncentrovať sa a myslieť kreatívne
Neustále zvonenie či pípanie mobilného zariadenia môže pôsobiť rušivo a odvádzať vašu pozornosť od plnenia pracovných či iných povinností. Tento fakt negatívne vplýva aj na centrum kreativity v mozgu, nakoľko nám chýba čas, strávený iba s vlastnými myšlienkami.

Symptómy závislosti na mobilnom telefóne

Denne trávime svoj čas on-line komunikáciou s priateľmi, rodinou či prácou. Kedy je však času stráveného na internete príliš veľa a kedy môžeme hovoriť o závislosti? Hranica je veľmi tenká a my vám ponúkame zoznam symptómov, ktoré môže naznačovať závislosť:
*problémy dokončiť zadané úlohy – či už ide o domácnosť alebo zamestnanie. Akonáhle máte problém dokončiť jednoduchú úlohu v dôsledku toho, že väčšinu času strávite na internete, ide o varovný signál.
*izolácia od priateľov či rodiny
*skrývanie používania mobilného telefónu – ak sa musíte schovávať aby ste si prečítali maily či novinky na stránkach webových magazínov, niečo nie je v poriadku.
*prežívanie nepríjemných pocitov v prípade, že nemáte prístup ku svojmu zariadeniu

Máte pocit že trpíte závislosťou na internete? Toto vám pomôže

  1. vypínajte telefón aspoň hodinu pred tým, ako idete spať
  2. mobilný telefón sa snažte nechávať mimo izby kde spíte, keď v nej spíte
  3. vyhraďte si kedy a kde budete kontrolovať mobilné zariadenie
  4. viac komunikujte s ľuďmi v reálnom svete, namiesto toho internetového