K modernej stavbe patrí hliník

0
1347

Staviate rodinný dom, ktorý bude nielen moderný, ale aj nadčasový? V tom prípade by ste si mali dobre rozmyslieť, aký materiál zvolíte pre okná a dvere. Hoci je plast neustále v kurze a to najmä pre jeho atraktívnu cenu, k modernej stavbe sa vám omnoho viac hodí hliník. Práve hliníkové okná pôsobia nielen elegantne, ale aj nadčasovo a preto budú vyzerať dobre aj po desiatkach rokoch.

Ak ste si naplánovali dom s veľkými oknami a preskleniami, nič iné ako hliník ani použiť nemôžete. Dôvodom je jeho výborná nosnosť, vďaka čomu dokáže udržať aj to najťažšie a najväčšie sklo. Žiadny iný materiál ako napríklad plast alebo drevo veľké sklo neudrží a preto na to myslite hneď na začiatku výstavby. Hliník je však výnimočný aj svojou odolnosťou a preto ho nedokážete mechanicky poškodiť. Spokojný s ním budete dlhé roky až desaťročia, pretože hliníkové dvere a okná vám budú slúžiť možno aj 100 rokov.

Vďaka štíhlym profilom dodáte stavbe elegantný vzhľad, ktorý nijako inak nedocielite. Ak by ste si mysleli, že hliník nedokáže byť spoľahlivý tak ako plast, tak ste na omyle. Aj tento materiál je odolný voči poveternostným vplyvom a dokonca nezaťažuje stavebnú konštrukciu. Vybrať si môžete z rôznych farbených prevedení, pretože hliník je možné vyrobiť presne podľa predstáv zákazníka. Dokonale ho dokážete prispôsobiť nielen domácnosti, ale aj fasáde alebo okoliu. Hliníkové vchodové dvere a okná sú známe aj tvarovou stálosťou, čo ho robí bezkonkurenčným materiálom. V porovnaní s plastom ide o ľahko recyklovateľný výrobok, ktorý nepoškodzuje naše životné prostredie. Aj toto je dôvod, prečo sa v dnešnej dobe stále viac ľudí rozhoduje pre kúpu hliníkových okien a dverí.

A čo nevýhody?

Tak ako všetko na svete, aj hliník má niekoľko svojich nevýhod. Je ich síce menej ako pozitív, no aby ste neboli pri  kúpe prekvapený, treba o nich vedieť. Najväčším strašiakom ľudí je vysoká obstarávacia cena, ktorá je vo väčšine prípadoch rozhodujúcim faktorom. Aj to je dôvod, prečo sa nie každý pre hliník rozhodne, no ak si to porovnáme s trvácnosťou výrobku, tak sa nám táto investícia niekoľkonásobne vráti.

Ak si nezakúpite tie najdokonalejšie a cenovo aj najdrahšie okná a dvere je isté, že z pohľadu tepelno-izolačných vlastností nedosiahnu hodnoty, ktoré by sa dali porovnať s drevom alebo plastom. Veľkou nevýhodou je aj dĺžková rozťažnosť pri zmenách teplôt, ktorá môže spôsobiť dilatačné pohyby v konštrukcii. Vo všeobecnosti však platí, že v rámci kvality, spoľahlivosti a odolnosti lepší materiál ako je hliník na okná a dvere nenájdete. Pred kúpou si teda musíte porovnať všetky pozitíva a negatíva tak, aby ste našli presne to čo hľadáte a potrebujete.