Rozprávať viac ako jedným jazykom otvára mnohé dvere. Ak by ste radi hovorili anglicky, nemecky či iným cudzím jazykom, ponúkame vám niekoľko typov, aby vám učenie išlo „ako po masle“.
Aký je správny čas na učenie?
Veľa návštevníkov jazykových kurzov sa venuje učeniu najmä v poobedných či večerných hodinách. Je vedecky dokázané že náš mozog pracuje najefektívnejšie v ranných hodinách a jeho aktivita postupne klesá. Ak ste teda nútení učiť sa v popoludňajších hodinách, odporúčame urobiť tak najskôr ako je možné a neodkladať učenie na večer.
Dôležitý je cieľ
Znie to možno triviálne ale poznať motiváciu, ktorá váš ženie do učenia, je základom úspechu v dlhodobom procese zdokonaľovania jazyka.
Stanovte si teda dôvody, prečo sa chcete naučiť konkrétny jazyk. Môže ísť o túžbu po novom zamestnaní či snaha spoznať osobu v jej/jeho rodnom jazyku. Nech už ide o akékoľvek dôvody, udrží vás to v tempe a odhodlaní.
Nájdite si partnera
Nie, nehovoríme o novom priateľovi/priateľke. Máme na mysli skôr partnera na učenie. Matthew Youlden, ktorý ovláda viac ako 12 jazykov tvrdí že, najlepším spôsobom ako sa naučiť jazyk je komunikácia s partnerom. Nemusí ísť pritom o cudzinca.
Ak ste sa teda rozhodli naučiť sa nový jazyk, poproste kamaráta či člena rodiny o spoluprácu. Aj drobná rivalita medzi vami a partnerom môže viesť ku výraznému zlepšeniu.
Ak sa vám nedarí nájsť nikoho, kto by mal záujem, nezúfajte. Stačí ak sa denne budete rozprávať sám/sama so sebou. Znie to bláznivo, no naozaj to funguje. Toto vám pomáha uchovať si nové slová či frázy v čerstvej pamäti a vy tým nadobudnete sebavedomie v komunikácii s inými ľuďmi.
Ujasnite si priority a bavte sa
Pri výučbe jazyka je dôležité uvedomiť si, čo je pre vás relevantné a čo nie. Ak napríklad potrebujete vylepšiť angličtinu na získanie pracovného miesta, je pre vás zbytočné učiť sa frázy z úplne inej oblasti.
Ak vykonávame niečo, čo nám prináša radosť, želaný výsledok sa dostaví podstatne rýchlejšie. Preto skúste nájsť spôsob, ktorým by bolo pre vás učenie hrou alebo vyskúšajte jeden z nasledujúcich typov:
*popísaný nábytok – táto metóda je veľmi účinná. Ide o nálepky, ktoré budú reprezentovať konkrétny kus nábytku či spotrebiča prostredníctvom nápisu. Napríklad – na chladničku si dáte nálepku s nápisom „CHLADNIČKA“ v jazyku, ktorý sa chcete naučiť.
*obľúbená hudba – skúste si prekladať texty obľúbených skladieb a uvidíte, koľko nových slov si váš mozog zapamätá.
*filmy/seriály – pozeranie filmov či seriálov v jazyku, ktorý plánujete ovládať je vynikajúcou cestou, ako sa pri učení zabaviť.
*nebojte sa cudzincov – najmä naše hlavné mesto je plné turistov. Choďte sa večer zabaviť do klubu a dajte sa do reči s neznámym.
Opustenie komfortnej zóny ako kľúč k úspechu
Mnoho ľudí má strach, že v danom jazyku povedia niečo zle a preto radšej mlčia. Týmto spôsobom sa uberajú o príležitosť učiť sa prostredníctvom komunikácie. Najmä robením a uvedomovaním si chýb, ktoré sme spravili, sa level nášho poznania neustále zvyšuje.
Na začiatku sa vám to môže javiť náročné, no postupom času si zvyknete a komunikácia pre vás už nebude problémom. Popri komunikácii si všímajte ako sa vyslovujú jednotlivé hlásky a slová.