V minulosti spoločnosť nastavila jasné pravidlá toho, čo sa považuje za pekné a čo nie. Mnoho módnych, kozmetických či iných značiek dávalo jasne najavo že miery 90/60/90 z vás spravia bohyňu.
V dnešnej dobe však nastáva posun a naozajstné hodnoty ženskej krásy sa pomaly menia. Ak aj vy máte pocit že musíte schudnúť minimálne 10 kíl na to, aby ste sa cítili dobre vo vlastnej koži, prečítajte si nasledujúci článok.
Diéta? Nie, ďakujem
Najmä obdobie po sviatkoch a pred príchodom leta nás často núti držať drastické diéty, obmedzovať prísun jedla na minimum či podstupovať nadmernú fyzickú záťaž, na ktorú telo nie je zvyknuté.
Pre ženy ktoré chcú schudnúť, najlepšie, do zajtra, ponúkame štyri dôvody, prečo to nie je až taký dobrý nápad.
Zničenie metabolizmu
Naše telá nie sú prirodzene naprogramované na obmedzovanie určitých živín a vylučovanie potravín z jedálnička. Ak nejete vyvážene, 5 až 6 krát do dňa, môžete si poškodiť tráviaci trakt čo vedie ku častým bolestiam v oblasti žalúdka. Diéty, paradoxne, spôsobujú spomalenie a zlenivenie metabolizmu.
„Jojo efekt“
Toto náhle nabratie schudnutých kíl naspäť je fyziologicky nevyhnutný proces. Týka sa najmä ľudí, ktorý schudnú príliš rýchlo. Naše telo si pamätá a má schopnosť prispôsobiť sa, tým pádom ak už raz prejdete diétou, v čase keď na diéte nie ste, telo si začne robiť zásoby. Čím častejšie určité obmedzenie stravy vykonávate, tým väčšie zásoby si telo robí.
Ak napríklad chudnutie trvá mesiac, po jeho ukončení sa váha vráti naspäť cca po 2 mesiacoch. Tak nasadíte ďalšiu diétu, ktorá už pôjde o čosi pomalšie, nakoľko telo tuší čo sa deje. Aj po tomto úbytku kilogramov si prestanete dávať pozor, a tu prichádza „jojo efekt“, no tentokrát ešte silnejší. Tento proces je nevyhnutný a kontraproduktívny.
Preto po výraznom úbytku váhy, v krátkom časovom období, prichádza obdobie, keď všetko naberiete naspäť spolu s rezervou, ktorú si telo vytvorilo len tak, pre istotu. Ak sa chcete udržiavať v kondícii a vo forme, je potrebné zmeniť životný štýl a stravovacie návyky natrvalo.
Zlá nálada
Je dokázané, že niektoré druhy potravín (najmä cukry) stimulujú vylučovanie hormónu šťastia do organizmu. Preto ak dlhodobo obmedzujete množstvo potravín, môžete pociťovať smútky či depresie. Znížením množstva kalórií v jedle, zvyšujete tlak na samé seba čo môže viesť ku podráždenosti a zvýšenej nervozite.
Jedlo nemusí byť problémom
Mnoho ľudí zápasí so svojou váhou, no netuší že problém vôbec nemusí vychádzať z ich jedálnička. Psychosomatická medicína tvrdí, že u ľudí na diéte je zvýšená produkcia kortizolu, čo vedie ku priberaniu a môže spôsobiť aj iné zdravotné problémy.
Na základe štúdie z Floridskej univerzity, vedci zistili, že u žien, ktoré začali s diétami skôr, sa zvyšuje riziko obezity.
Čo teda robiť?
Asi už tušíte, že jediným spôsobom ako sa zdržiavať vo forme a mať ideálnu váhu je zdravý životný štýl. Jesť pravidelne a výživne je základom pre dobrý pocit zo svojho tela. No nezabúdajte, že ak si doprajete raz za čas niečo kalorickejšie, nič vážne sa nestane. Podstatné je dodržiavať pravidlo – všetko s mierou. Samozrejme primeraný pohyb je takisto kľúčom ku spokojnosti s vlastnou váhou.
Diéta nie je dlhodobo udržateľný stav a neustále obmedzovanie sa vedie ku zdravotných ale aj psychickým problémom.