Mnoho ľudí žije v mylnej domnienke, že voda je pre nás samozrejmosťou. Často si túto komoditu nevážime a nerozvážne s ňou plytváme.
Voda je základom pre nespočetné množstvo oblastí nášho života, od dodržiavania pitného režimu až po pestovanie plodín. Toto všetko by bez vody nebolo možné a svet ako ho poznáme by zanikol. V americkej Kalifornii obyvateľstvo denne bojuje s nedostatkom tohto „tekutého zlata“. V dôsledku nedostatku vody vyschlo viac ako 100 miliónov stromov. Podľa organizácie U.S. Forest tomu ešte nie je koniec. Ak sa totiž počasie dramaticky nezmení, v budúcnosti vymrú ďalšie milióny stromov. Doteraz bolo, v dôsledku tejto krízy, zničených 7,7 miliónov akrov lesov.
Obmedzenie užívania vody
V dôsledku nedostatku vody, kalifornský guvernér Jerry Brown ohlásil, historicky prvé, povinné obmedzenie používania vody. Toto nariadenie je dôsledkom 4-ročného sucha, s ktorým Kalifornia bojuje.
Obyvatelia sú povinný znížiť bežné využívanie vody o 25 percent. Napriek obmedzeniu, situácia nevyzerá priaznivo, nakoľko väčšina vody je spotrebovaná na pestovateľské účely a táto oblasť je zo zákazu vyňatá.
Sneh ako zdroj povrchovej vody
Kalifornia sa spolieha na topenie snehu ako na zdroj prísunu vody. Nedostatok zimných búrok a extrémne vysoké teploty počas minulej zimy, spôsobili alarmujúcu situáciu.
Zníženie objemu povrchovej vody nepriaznivo ovplyvňuje zásoby podzemnej vody, ktoré sa míňajú extrémne rýchlim tempom a pri súčasnej spotrebe, hrozia komplikácie.
Nedostatok snehu spôsobuje extrémne sucho, ktorého dôsledkami trpia aj iné štátu západnej časti USA. Objemy snehu v Oregone a častiach Washingtonu sú taktiež pod priemerom. Rieka Basin, Colorado stráca na objeme vody už viac ako jedno desaťročie. Basin zásobuje vodou mestá Phoenix, Los Angeles a San Diego.
Zdvojnásobenie obyvateľstva
Nepriaznivú situáciu v americkom meste zhoršuje aj fakt, že populácia sa zdvojnásobila a z pôvodných 20 miliónov obyvateľov, je dnes až 40 miliónov.
Už v roku 1970 ľudia zažili krízu nedostatku vody, no v tom čase bol počet obyvateľov pod hranicou 20 miliónov. Práve preto, je situácia v súčasnej dobe alarmujúca.
Ak budú zásoby zemskej vody naďalej klesať, rovnakým tempom, štát príde o najväčší zdroj.
Kalifornii svitá na lepšie časy
Napriek dlhodobo pretrvávajúcim suchám, Kalifornia si môže po 4 rokoch vydýchnuť. Meteorologické centrum USGS vyhlásilo, že stav podzemnej aj nadzemnej vody sa pomaly vracia do normálu, no prísne obmedzenie užívania vody naďalej pokračuje.
Sucho v Kalifornii síce pomaly odznieva, jeho dôsledky však bude obyvateľstvo pociťovať ešte niekoľko rokov.
Môže sa zdať že situácia v USA sa nás netýka, no opak je pravdou. Ekosystém celej planéty je úzko prepojený a pretrvávajúce problémy v jednej časti zemegule, v konečnom dôsledku, ovplyvnia vývoj aj v iných častiach.
Jediné čo môžeme v tejto situácii robiť, je zachádzať s vodou rozumne a vážiť si každú kvapku tohto „tekutého zlata“. Pretože zmena začína vždy jednotlivcom.