Premýšľate o tetovaní? Tu je jeho história

0
2305

V dnešnej dobe 21. storočia sa tetovanie teší veľkej obľube. Týmto spôsobom skrášľuje svoje telo stále viac mladých, ale aj starších ľudí. Pre niekoho je to iba módna záležitosť, pre iného má tetovanie symbolický význam.
Či už ide o vyjadreniu štýlu alebo určitého postoja, tetovanie má dlhú tradícia.

Rituály a spiritualita

Mnohé zdroje tvrdia že prvé náznaky tetovania existujú už od roku 12 000 pred Kristom. Jeho účel sa mení podľa kultúry, v ktorej je tetovanie uskutočňované. Napríklad Vikingovia si zväčša dávali vytetovať rodné erby a znaky.
Ženy z oblasti Polynézie mali na rukách vytetovaný znaky ich zručností. Muži si tak jednoducho prehliadli ich ruky a mohli si vybrať takú, čo im najviac vyhovuje.
Rimania, naopak, tetovaním označovali svojich otrokov a Kelti bojovníkov.
Tetovanie má teda silný spirituálny a symbolický význam, meniaci sa naprieč rozdielnymi kultúrami. V minulosti vyjadrovalo sebavedomie, odhodlanie a moc.
Na druhej strane, Európa nebola myšlienkou skrášľovania tela až tak nadšená. Tetovanie bolo dokonca zakázané pápežom v roku 787. jeho významom bolo tzv. „značkovanie“ a tým ukázanie kmeňovej príslušnosti. Po niekoľkých storočiach tetovanie z Európy takmer úplne zmizlo a späť ho priniesli až prisťahovalci s Polynézie. Stalo sa tak výsadou bohatých.

Prvý elektrický nástroj

Kým dovtedy bolo tetovanie pomerne bolestivou a zdĺhavou záležitosťou, prvý elektrický nástroj na zostrojil a patentoval Samuel O´Reily v roku 1891. Tetovanie sa tak stalo dostupnejším aj menej majetným vrstvám spoločnosti a to podporilo zvýšenie záujmu.
Ani prínos tejto pomôcky však nezabránil šíreniu žltačky v dôsledku opätovného používania tých istých ihiel. Toto prinieslo zníženie záujmu a v 60. rokoch sa tento trend opäť vytráca. V tomto období boli potetovaný iba ľudia v cirkusoch či väzniciach.
Trend väzenských tetovaní pretrval približne do 90. rokov minulého storočia.

Všetko začalo v Egypte

Historické záznamy poukazujú na fakt, že prvé známky tetovania pochádzajú z Egypta. Z rozširovaním Egyptskej ríše sa pomaly rozširovalo aj umenie tetovania. Egypt je krajina záhad a preto aj tetovanie odtiaľto pochádzajúce sú výnimočné dizajnom ale, najmä, významom. Egyptské tetovania obsahujú jedinečné symboly a hieroglyfy.
Napriek tomu že takéto tetovanie vyvolávajú záhadný až mystický dojem, odporúčame veľmi opatrne, nakoľko pravý význam jednotlivých vzorov nie je známy.

Dnes je však tetovanie pomerne bežnou záležitosťou a, často krát, pôsobí vysoko umeleckým dojmom. Čo sa týka trendov, zdroje ukazujú že najčastejším miestom pre ženy sú kríže, plecia či noha. U mužov vyhrávajú ramená, plecia či nohy.