Cesta k ideálnemu vzťahu v 8 krokoch

0
1493

Každá z nás túži po ideálnom partnerskom vzťahu, plnom porozumenia a lásky. Koľkokrát sme sa v tejto oblasti zmýlili, a to čo vyzeralo ako záväzok na celý život, bolo nakoniec iba epizódou. Dôležité je vedomie, že tieto ukončené vzťahy nás učia a formujú.
Kedy sa vlastne učíme ako budovať milujúci vzťah? Je to v škole, rodine či medzi priateľmi? V nasledujúcom článku vám ponúkneme typy na to, ako vybudovať úspešný vzťah a tento vzťah si aj udržať.

1. Bezpečie a otvorenosť ako základ

Vytvorenie bezpečného prostredia, kde môžete byť vy i váš partner otvorený, je základom úspechu. Otvorená a úprimná komunikácia je nevyhnutná pre funkciu každého vzťahu, či už ide o milostný, priateľský alebo rodinný. Preto nechajte svojho partnera zdôveriť sa vám s jeho pocitmi, bez prerušovania a súdenia. Pamätajte, že hádkou sa nikam nedostanete a preto uprednostnite racionálnu komunikáciu o probléme. Ak cítite že by ste sa mohli zachovať uštipačne či agresívne, v kľude partnerovi vysvetlite že potrebujete priestor a choďte sa prejsť, zacvičiť si či robiť čokoľvek, čo vás upokojí. S chladnou hlavou sa problémy riešia efektívnejšie.

2. Oddeľte fakty a pocity

Počas konfliktov nás často ovplyvňujú pocity a naše skúsenosti. Opýtajte sa samy seba: „Čo v mojej minulosti ovplyvnilo spôsob, akým vidím situáciu v súčasnosti? Je to naozaj o ňom či o mne?“ Akonáhle ste schopná oddeliť fakty a vaše emócie, ste na dobrej ceste ku úspešnému riešeniu všetkých konfliktov.

3. Rozvíjajte schopnosť vcítiť sa do partnera

Trénujte pozorovanie samých seba ale i partnera bez súdenia. Časť vášho ja, ešte môže pokračovať podľa starých programov a začať súdiť, vy sa však nemusíte s touto časťou stotožniť. Opakom súdenia je súcit a pochopenie. Ak ste schopná pochopiť prečo váš partner konal tak, ako konal, táto situácia vás už ďalej nezraňuje. Čím je vyššia miera pochopenia, tým sa zvyšuje vaša schopnosť reagovať s chladnou hlavou

4. Vytvorte „MY“ ktoré sa skladá z dvoch „JA“

Základom obojstranne podporujúceho vzťahu je separácia indivíduí, ktoré sú navzájom prepojené. V praxi to znamená, že viete byť sama so sebou ale prítomnosť partnera si užívate taktiež. Akonáhle sa staneme na partnerovi závislé, tento stav už nie je láskou. Preto milujte samé seba a partner vás bude milovať o to viac.

5. Partner nie je záchranca ani psychiater

Pre budovanie a udržanie zdravého vzťahu s niekým iným, je dôležité mať zdravý a milujúci vzťah so samým sebou. Neočakávajte že vás váš parter vylieči, urobí šťastnou. My všetci máme moc urobiť sa šťastnými. „Vyliečiť“ sa môžete iba sama.

6. Všetci sme odlišný a to je v poriadku

Rozdiely medzi vami a vašim partnerom nevnímajte ako negatíva. Vy nemusíte mať vzťah s niekým, kto je vašou kópiou vo všetkých vašich záľubách či hodnotách. Niekedy máme pocit že tieto drobné rozdiely sú vlastne znakom, že sa ku sebe nehodíme. No opak je pravdou, práve tieto rozdiely udržujú „oheň“ v každom partnerstve.

7. Spravte si čas na vzťah

Každý vzťah potrebuje určitý čas na svoj rozvoj. Preto je nevyhnutné stráviť s partnerom dostatok času a tým vzťah prehlbovať. Tento spoločne strávený čas by mal zahŕňať komunikovanie, zažívanie či spoločnú zábavu. Vyhnite sa pozeraniu televízie či aktivít, ktoré nevedú ku spolupráci.

8. Hovorte o svojich pochybnostiach s úctou

Každý občas cíti niečo, čo možno nie je pozitívne a má strach sa o tom partnerovi zdôveriť. Tieto potlačované pocity vedú k postupnej deštrukcii vzťahu. Preto je dôležité, svoje pochybnosti podať veľmi slušným a jemným spôsobom a úplne sa vyhnúť obviňovaniu (či už partnera alebo seba samej).